O osiedlu

Osiedle Żerniki położone jest zachodniej części Wrocławia. Sąsiaduje z osiedlami Nowy Dwór, Kuźniki, Jerzmanowo-Jarnołtów-Strachowice-Osiniec oraz Złotniki.

Żerniki w granicach Wrocławia znajdują się od 1928 roku. Zabudowa osiedla składa się głównie z domków jednorodzinnych. Jednak od początku XXI wieku zaczęto budować tu osiedla o niskiej, 2-3 piętrowej zabudowie.

Czy wiesz, że:
Żerniki mają połączenie kolejowe od 1844 roku. Dziś na stacji kolejowej Wrocław-Żerniki zatrzymują się pociągi Kolei Dolnośląskich.

Na Żernikach znajduje się jeden z pięciu zachowanych we Wrocławiu, prawdopodobnie średniowiecznych, kamiennych krzyży. Ponad to do zabytków tego osiedla należą kościół pw. śś. Wawrzyńca i Małgorzaty z XIII wieku, czy tamtejszy dworzec kolejowy pochodzący z XIX wieku.

Na udostępnione tereny rekreacyjne mieszkańcy Żernik narzekać nie mogą. Na południu osiedla rozciąga się Park Tysiąclecia o powierzchni prawie 90 ha. Znajdują się tam m.in. tor wrotkarski, dwie rzeźby: „wilczy dół” oraz nasz ślężański „niedźwiedź” autorstwa Anny i Jana Zamorskich. W tej części parku jest również przestrzeń do zrobienia ogniska, polany do spacerowania. Kąpielisko Glinianki położone zaś na północy osiedla utworzone zostało w oparciu o zbiorniki wodne powstałe na potrzeby pobliskich byłych cegielni. Obecnie na terenie kąpieliska znajduje się boisko, wypożyczalnia sprzętu wodnego, stoły do gry w tenisa, pole biwakowe.

Żerniki w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 3920
Liczba mieszkańców w 2021: 3960
Powierzchnia: 3 908 725,82 m2