O osiedlu

Osiedle obejmuje obszar czterech dawnych wsi Jerzmanowa, Jarnołtowa, Strachowic i Osińca, które włączone zostały do Wrocławia w 1973 roku.

Jerzmanowo to najstarsza z tych czterech wsi tworzących osiedle. W XVIII wieku były tu dwa majątki, z których jeden należał do parafii Bożego Ciała we Wrocławiu, a drugi był w rękach prywatnych. W połowie XIX wieku Jerzmanowo zamieszkiwało ok. 800 osób.

Na terenach Jarnołtowa w 1353 stał folwark oraz młyn. Według danych z 1795 wieś zamieszkana była przez 112 osób, był tu browar, kuźnia i gorzelnia. Dziś po tamtejszym zabytkowym młynie pozostały już tylko ruiny i browaru nie ma. Za to w odrestaurowanej gospodzie mieści się Karczma Rzym.

Strachowice od 1936 roku połączone są ze światem drogą powietrzną. Początkowo było to lotnisko wojskowe. Dziś jest to nowoczesne lotnisko cywilne. W 2019 roku Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika obsłużył ponad 3,5 mln pasażerów.

Czy wiesz, że:
Nazwa Strachowice pochodzi prawdopodobnie od polskiego słowa „strach”.

Najmniejszą częścią tego dużego osiedla jest Osiniec, który jeszcze w XIX wieku posiadał tylko 10 gospodarstw.

Najstarszym zabytkiem osiedla jest mający swój początek w XIV wieku kościół pw. św. Jadwigi. Początkowo było tam tylko samodzielne gotyckie prezbiterium. Dopiero w późniejszym czasie kościół doczekał się wieży zakrystii, przedsionka. Obecnie kościół pełni rolę pomocniczą wobec XIX-wiecznego kościoła parafialnego.

Jerzmanowo-Jarnołtów-Strachowice-Osiniec w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 2067
Liczba mieszkańców w 2021: 2160
Powierzchnia: 17 226 278,14 m2