O osiedlu
Osiedle Krzyki – Partynice kojarzą się z torem wyścigów konnych, drogą wylotową na Bielany Wrocławskie i Kotlinę Kłodzką, a także wyjątkowe w całym kraju korki na ulicy Zwycięskiej.
Obie podmiejskie wsie zostały przyłączone do Wrocławia 1 lutego 1928 roku. Krzyki prawdopodobnie powstały w roku 1743, jako wieś Kritern (z niem. kłótnik) pochodzą z 1743 roku, a historia Partynic (wtedy Patenicz) sięga roku 1273. Najciekawszym obiektem, który istniał kiedyś na terenie wsi Krzyki było obserwatorium meteorologiczno-sejsmologiczne założone przez wrocławskiego fizyka Maxa von dem Borga. Zainstalowano tu na poziomie ok. 3 metrów poniżej poziomu gruntu dwa sejsmografy: pionowy z wahadłem o masie 1450 kg oraz dwuskładowy poziomy z wahadłem ważącym tonę. Obserwatorium funkcjonowało od 1916 do 1928 roku. Budynek został zniszczony w czasie oblężenia Feestung Breslau.
Partynice są wizytówką południowej części Wrocławia – tędy wjeżdżają do miasta goście z Kotliny Kłodzkiej. Ale charakterystyczne miejsca osiedla zna prawdopodobnie każdy wrocławianin – jest to rozgłośnia radiowa i budynek telewizji, a osoby wjeżdżające do miasta uprzejmie witają rakiety i czołgi przy Cmentarzu Oficerów Radzieckich. Nekropolia powstała w 1945 roku. Pochowano tam 763 radzieckich oficerów, poległych lub zmarłych w czasie oblężenia Wrocławia, w tym 69 nieznanych z imienia i nazwiska. Teren zajmuje ponad 5 hektarów, został częściowo odremontowany.
Czy wiesz, że:
Budowę wrocławskiego toru wyścigów konnych rozpoczęto w 1905, a pierwsze wyścigi odbyły się 5 lipca 1907 i odbywają się do dziś (z przerwą w okresie 1943-1953). Projektantem kompleksu był Rudolph Jürgens z Hamburga. W planach jest kompleksowy remont zabytkowej herbaciarni z 1907 i udostępnienie jest zwiedzającym. Początek XX wieku pamiętają także drewniane kryte trybuny.
Jedną z niechlubnych wizytówek osiedla Krzyki – Partynice są korki. Ze względu na przelotowy charakter terenu – trasę wylotową w kierunku Kudowy, oraz centrów handlowych na Bielanach mieszkańcy skarżą się na duży ruch. Problemem też jest wąskie gardło na ulicy Zwycięskiej, która w 2016 roku na podstawie raportu Deloitte została uznana za najbardziej zakorkowaną ulicą w Polsce.
Krzyki – Partynice w liczbach:
Liczba mieszkańców w 2017: 19701
Liczba mieszkańców w 2021: 21 014
Powierzchnia: 5 254 965,43 m2