Grabiszyn – Grabiszynek

Kandydaci do Rady Osiedla Grabiszyn-Grabiszynek

Okręg wyborczy 1

Stanisław Czykaluk

Okręg 1, miejsce Nr 6

Nazywam się Stanisław Czykaluk, mam 30 lat. Na osiedlu Grabiszyn-Grabiszynek mieszkałem od urodzenia.

Po ukończeniu studiów informatycznych na Politechnice Wrocławskiej, przez ponad pięć lat podróżowałem po całej Polsce. Jako mikroprzedsiębiorca i informatyk rozwijałem oprogramowanie na zlecenie wielu przedsiębiorstw. Rozbudowywałem je o nowe moduły i często pomagałem w przeszkoleniu pracowników z obsługi nowo powstałych, skomplikowanych programów.

Otwarcie się większości firm na pracę zdalną pozwoliło mi wrócić do Wrocławia, na moje osiedle, na którym chciałbym podzielić się zdobytym doświadczeniem.

Analityczny, inżynierski umysł pozwala mi na dostrzeganie rozwiązań złożonych problemów.

Pracowałem w różnych zespołach, z przedstawicielami wielu branż, dzięki czemu dostrzegłem, jaką wartość może mieć współpraca różnorodnych środowisk i grup wiekowych w osiągnięciu jednego celu.

Barbara Ćwik

Okręg 1, miejsce Nr 7

Z wykształcenia jestem architektem i dziennikarzem. Zajmuję się przygotowaniem do druku czasopism, projektowaniem okładek do książek i malowaniem obrazów.

Startuję w wyborach, ponieważ chciałabym swoje umiejętności wykorzystać dla dobra mieszkańców naszego osiedla, z którym związana jestem już od 25 lat.

Tereny zielone są naszym największym skarbem. Chciałabym, żeby ich jakość i powierzchnia jeszcze się powiększyła.

Zależy mi na stworzeniu w nich miejsc do rekreacji dla starszych – i nie tylko.

Będę się starać o zachowanie populacji zwierząt i ptaków, a także o poprawę nawierzchni dróg lokalnych i osiedlowych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb pieszych.

Tadeusz Dąbrowski

Okręg 1, miejsce Nr 8

Jestem mieszkańcem naszego osiedla od urodzenia. Mam 31 lat, pracuję na kolei i rozpocząłem studia na kierunku logistyka.

Od najmłodszych lat byłem związany z parafią, najpierw jako ministrant, a potem jako członek młodzieżowej wspólnoty MAGIS. Aktywnie pomagałem w organizacji festynów parafialnych oraz innych eventów.

Dlaczego startuję w wyborach do Rady Osiedla Grabiszyn-Grabiszynek? Ponieważ tu się wychowałem i znam nasze problemy.

Miejsce w radzie da mi możliwość usprawniania codziennego, osiedlowego życia i zadbania o nasze najbliższe otoczenie.

W pierwszej kolejności chciałbym zająć się sprawą czystości terenów zielonych, a także optymalizacją działania sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych.

Jakub Malicki

Okręg 1, miejsce Nr 11

Przez rok byłem radnym osiedla Grabiszyn-Grabiszynek.

Głosowałem za zwiększeniem liczby miejsc parkingowych i przeciwko ich likwidowaniu.

Postulowałem nagrywanie dźwięku z obrad podczas sesji zdalnych, aby mieszkańcy mogli zapoznać się z przebiegiem spotkań.

Zajmowałem się także zgłaszaniem uszkodzeń infrastruktury. Jako radny osiedla chcę kontynuować moje dotychczasowe działania.

Będę dążył do tego, żeby wreszcie przeprowadzono kompleksowy remont ulicy Inżynierskiej i bocznych uliczek. Na Grabiszynie-Grabiszynku mieszkam od urodzenia, tu mieszka także moja rodzina i dlatego będę walczył o to, żeby nasze osiedle rozwijało się i było miejscem, z którego wszyscy będziemy dumni.

Paweł Przybierała

Okręg 1, miejsce Nr 14

Z wykształcenia jestem politologiem, a od 15 lat przedsiębiorcą.

Prywatnie mam dwójkę dzieci, a na co dzień czynnie uprawiam sporty, między innymi koszykówkę i bieganie. Interesuję się samorządem na szczeblu osiedlowym.

Dlaczego startuję do Rady Osiedla? Moim priorytetem jest stworzenie trawnika przy Centrum Historii Zajezdnia: zasadzenie drzew, postawienie placu zabaw, montaż ławek i zorganizowanie wybiegu dla psów.

Chciałbym także, aby na ścianie budynku biurowego Centrum Historii Zajezdnia, od strony “smutnego” podwórka przy ul. Bzowej, powstał mural promujący lokalne inicjatywy mieszkańców oraz ekologię.

Chciałbym zwiększyć na naszym osiedlu ilość zieleni, poprawić organizację ruchu na ul. Grabiszyńskiej, szczególnie przy skrzyżowania z al. Pracy.

Jako radny postaram się działać tak, aby pogodzić interesy wszystkich grup społecznych, bez faworyzowania którejkolwiek z nich.

Okręg wyborczy 2

Wojciech Szczepucha

Okręg 2, miejsce Nr 8

Jestem mężem i ojcem, a zawodowo zajmuję się bezpieczeństwem systemów teleinformatycznych.

Aktywność fizyczna jest istotnym elementem życia nie tylko mojego i mojej rodziny, ale także i wielu znajomych, dlatego chciałbym w pierwszej kolejności zadbać o rozwój terenów sprzyjających rekreacji na świeżym powietrzu.

Po Grabiszynku spaceruję już kilkanaście lat, świetnie znam problemy pieszych, w tym osób z niepełnosprawnościami. Obecny stan naszych chodników i dróg jest jednym z powodów mojej decyzji o kandydowaniu do Rady Osiedla.

Pragnę, by zarówno dzieci, osoby starsze, jak i niepełnosprawni mogli poruszać się bezpiecznie po grabiszyńskich chodnikach, a place zabaw były dostosowane do przyjęcia naszych pociech w gorące dni.

Chciałbym również zadbać o to, aby infrastruktura teleinformatyczna, szczególnie w czasach zwiększonego potencjału pracy i nauki zdalnej, nie stwarzała zbędnych przeszkód, a dodatkowo była dla mieszkańców wsparciem w ich rozwoju osobistym oraz w integracji naszej lokalnej społeczności.

Łukasz Szwedo

Okręg 2, miejsce Nr 11

Mam 34 lata i wspólnie z żoną wychowujemy dwójkę dzieci: ośmioletniego Jakuba i czteroletnią Ninę.

Z wykształcenia jestem informatykiem i pracuję jako programista.

Na Grabiszynku mieszkam od niemal 10 lat i zgodnie z prastarą chińską przepowiednią: “Kto raz zamieszka na Grabiszynku, ten na zawsze pozostanie na Grabiszynku”, nigdzie się stąd nie wybieram. Lubię udzielać się charytatywnie i dobrze czuję się w reprezentowaniu małych społeczności.

Okręg wyborczy nr 1 – głosujesz na 6 kandydatów

Ulice:

A.  Ostrowskiego,  Budowlana,  Bzowa,  pl.  Bzowy,  Chabrowa,  Fiołkowa,  al.  gen.  J.  Hallera  N  95-159, Grabiszyńska  P  180-290,  N  187-345,  Inżynierska,  Klecińska  1A-5,  Kreślarska,  Księgowa,  Magazynierska,  Makowa, Narcyzowa, Nasturcjowa, Petuniowa, Pierwiosnkowa, al. Pracy, Różana, Słonecznikowa, Spawaczy

Lokal wyborczy: Szkoła Podstawowa nr 109 al. Pracy 24

Okręg wyborczy nr 2 – głosujesz na 6 kandydatów

Ulice:

Blacharska, E. Romera, al. gen. J. Hallera P 78-196, Giserska, Heblarska, H. Arctowskiego, I. Domeyki,  Lakiernicza,  M.  Beniowskiego,  Mechaników,  Monterska,  Odkrywców,  Ogrodowa,  Ojca  Beyzyma, Pilnikarska,  Pionierska,  Podróżnicza,  Racławicka  N  65-111,  Rusznikarska,  Rymarska,  S.  Szolc-Rogozińskiego, Stolarska,  Szlifierska,  Ślusarska,  Świdrowa, Tapicerska,  Tokarska,  Wędrowców,  Wojciecha  Męcińskiego,  Wynalazców, Żeglarska

Lokal wyborczy: Szkoła Podstawowa nr 82 ul. Blacharska 13

O osiedlu

Choć Grabiszyn i Grabiszynek traktowane są przez niektórych mieszkańców Wrocławia jako osobne byty, to od 1991 roku tworzą administracyjną całość.

Pierwsza wzmianka o wsi Grabisin pochodzi z 1149. Jej nazwa wywodzi się prawdopodobnie od staropolskiego imienia zasadźcy lub właściciela miejscowości Grabisza. W 1911 włączona została do miasta.

Osiedle położone jest na dawnych gruntach podwrocławskiej wsi Grabiszyn, która mieściła się w pobliżu łachy rzecznej zwanej Der Leede Born, od której pochodziła historyczna niemiecka nazwa ul. Odkrywców. Od 1910 roku obszar ten był przeznaczony pod zabudowę. W latach 1934-1938 na Grabiszynku wytyczono osiedle domków jednorodzinnych i wielorodzinnych. Obecnie historyczny układ urbanistyczny osiedla w rejonie ulicy Grabiszyńskiej, alei gen. J. Hallera, ulicy Ojca Beyzyma, ulicy Ślusarskiej, wraz z Cmentarzem i Parkiem Grabiszyńskim we Wrocławiu jest wpisany w gminną ewidencję zabytków.

Czy wiesz, że:
Pętla tramwajowa „Oporów” ulokowana przy Cmentarzu Żółnierzy Polskich podobnie, jak sam Cmentarz leży faktycznie w obrębie osiedla Grabiszyn-Graniszynek.

Osiedle Grabiszyn-Grabiszynek to nie tylko część historyczna. Obejmuje również tereny do nasypu kolejowego przecinającego al. Hallera i ul. Grabiszyńską, jak i obszar dawnego Hutmenu.

Na terenie osiedla znajdują się liczne tereny zielone. Należy do nich, między innymi, wznosząca się na wysokość 136 m n.p.m. Górka Skarbowców. Mała Sobótka, bo taką nazwę oficjalnie nosi to wzgórze, usypane zostało pod koniec XIX wieku. Od początku istnienia wzniesienie to pełni funkcje rekreacyjne, latem jest miejscem zabaw i spacerów, zimą służy jako górka saneczkowa (dawniej był to również stok narciarski). To wyjątkowe miejsce wraz z obszarem zieleni wokół (ciągnące się aż do Parku Grabiszyńskiego) wpisane jest do rejestru zabytków.

Tu również działa Centrum Historii Zajezdnia, które przedstawia powojenną historię Wrocławia. Ten wyjątkowy obiekt z końca XIX wieku był zniszczony podczas walk obronnych Festung Breslau. Tu właśnie w sierpniu 1980 roku rozpoczął się strajk wspierający robotników Wybrzeża.

Grabiszyn-Grabiszynek w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 13801
Liczba mieszkańców w 2021: 13505
Powierzchnia: 4 102 149,72 m2