O osiedlu

Choć Grabiszyn i Grabiszynek traktowane są przez niektórych mieszkańców Wrocławia jako osobne byty, to od 1991 roku tworzą administracyjną całość.

Pierwsza wzmianka o wsi Grabisin pochodzi z 1149. Jej nazwa wywodzi się prawdopodobnie od staropolskiego imienia zasadźcy lub właściciela miejscowości Grabisza. W 1911 włączona została do miasta.

Osiedle położone jest na dawnych gruntach podwrocławskiej wsi Grabiszyn, która mieściła się w pobliżu łachy rzecznej zwanej Der Leede Born, od której pochodziła historyczna niemiecka nazwa ul. Odkrywców. Od 1910 roku obszar ten był przeznaczony pod zabudowę. W latach 1934-1938 na Grabiszynku wytyczono osiedle domków jednorodzinnych i wielorodzinnych. Obecnie historyczny układ urbanistyczny osiedla w rejonie ulicy Grabiszyńskiej, alei gen. J. Hallera, ulicy Ojca Beyzyma, ulicy Ślusarskiej, wraz z Cmentarzem i Parkiem Grabiszyńskim we Wrocławiu jest wpisany w gminną ewidencję zabytków.

Czy wiesz, że:
Pętla tramwajowa „Oporów” ulokowana przy Cmentarzu Żółnierzy Polskich podobnie, jak sam Cmentarz leży faktycznie w obrębie osiedla Grabiszyn-Graniszynek.

Osiedle Grabiszyn-Grabiszynek to nie tylko część historyczna. Obejmuje również tereny do nasypu kolejowego przecinającego al. Hallera i ul. Grabiszyńską, jak i obszar dawnego Hutmenu.

Na terenie osiedla znajdują się liczne tereny zielone. Należy do nich, między innymi, wznosząca się na wysokość 136 m n.p.m. Górka Skarbowców. Mała Sobótka, bo taką nazwę oficjalnie nosi to wzgórze, usypane zostało pod koniec XIX wieku. Od początku istnienia wzniesienie to pełni funkcje rekreacyjne, latem jest miejscem zabaw i spacerów, zimą służy jako górka saneczkowa (dawniej był to również stok narciarski). To wyjątkowe miejsce wraz z obszarem zieleni wokół (ciągnące się aż do Parku Grabiszyńskiego) wpisane jest do rejestru zabytków.

Tu również działa Centrum Historii Zajezdnia, które przedstawia powojenną historię Wrocławia. Ten wyjątkowy obiekt z końca XIX wieku był zniszczony podczas walk obronnych Festung Breslau. Tu właśnie w sierpniu 1980 roku rozpoczął się strajk wspierający robotników Wybrzeża.

Grabiszyn-Grabiszynek w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 13801
Liczba mieszkańców w 2021: 13505
Powierzchnia: 4 102 149,72 m2