Oporów

Kandydatka do Rady Osiedla Oporów

Izabela Bodnar

Okręg wyborczy Nr 1, miejsce nr 5

Od 15 lat jestem mieszkanką Oporowa, który jest moją miłością od pierwszego wejrzenia. Uczucie to stale ewoluuje, kiedy obserwuję jak osiedle prężnie się rozwija.

Przez te 15 lat powiększyłam wraz z mężem społeczność Oporowa o trzech nowych obywateli – dwie córki i syna, a także zmodernizowałam i rozbudowałam dom na ul. Jutrzenki. W 2009 r. w ramach Programu Inicjatyw Lokalnych udało mi się przekonać miasto Wrocław, aby z setek innych projektów wybrał nasz i przeprowadził kompleksowy remont dziurawego sięgacza, wraz z oświetleniem, który nie miał dla miasta znaczenia strategicznego.

Sąsiedzi przecierali wtedy oczy ze zdumienia, a ja odkryłam w sobie determinację i skuteczność oraz żywą potrzebę wspierania lokalnej społeczności. Wtedy też postanowiłam, że kiedyś, w przyszłości, wygospodaruję na to czas.

Skończyłam wrocławską Akademię Ekonomiczną, Wyższą Szkołę Bankową oraz pierwszy rok Akademii Muzycznej.

Przez ostatnie 20 lat pracowałam na kierowniczych stanowiskach w polskich i zagranicznych korporacjach, wiele lat w bankowości jako dyrektor zarządzający dużymi obszarami biznesowymi. Mam spore doświadczenie w definiowaniu strategii, wdrażaniu projektów współpracując z wieloma zespołami o zróżnicowanych kompetencjach.

Z entuzjazmem, energią, optymizmem i radością realizuję zadania w które wierzę. Zarażam ludzi dobrą energią i zapraszam do współpracy, bo wierzę, że razem możemy wszystko.

Chciałabym, po latach kariery w biznesie, na tym etapie mojego życia zaangażować się także w życie społeczne osiedla, miasta, a swoją wiedzę, doświadczenie i energię wnieść do lokalnego życia mieszkańców Oporowa.

Startuję z ramienia Bezpartyjnego Wrocławia, gdyż zgadzam się z filozofią bezpartyjności na poziomie lokalnym, koncentracji na rozwoju naszych małych „ojczyzn”, współpracy międzysąsiedzkiej i międzyosiedlowej, aktywne działanie w ramach lokalnych inicjatyw społecznych wspierających przyjazność otoczenia, w którym żyjemy.

Stawiam na świadomość zdrowego trybu życia, aktywność fizyczną, promując kształtowanie zielonego krajobrazu.

Moim marzeniem jest dalszy rozwój rekreacyjnego oblicza osiedla Oporów, wokół rzeki Ślęzy. Zagospodarowanie przestrzeni wzdłuż rzeki, poprzez wycinkę dzikich chaszczy, planty, alejki, ławki oraz nasadzenia kwitnących drzew i krzewów, które sprzyjałyby piknikom i odpoczynkowi mieszkańców na łonie zieleni. Byłoby to naturalne uzupełnienie pięknej inicjatywy Parku Mamuta z jego atrakcjami dla dzieci i młodzieży.

Chciałabym też wspierać i poprawiać jakość życia starszych Oporowian, aby czuli, że nie są sami, a o ich potrzeby dba Rada Osiedla.

Oporów rozwija się, ale nadal są ulice takie jak Stefki czy Dożynkowa, które nie mogą doczekać się modernizacji, a ich mieszkańcy brodzą w błocie od lat.

Osiedle Oporów, w moim odczuciu powinno ściśle współpracować z osiedlami sąsiedzkimi Kleciną i Grabiszynkiem, w kwestii komunikacji, krajobrazu, rekreacji, ale także wsparcia dla rozwoju gastronomii, która jest wciąż niewystarczająca w naszej części Wrocławia.

Na Osiedlu Oporów jest 1 Okręg Wyborczy.

Okręg wyborczy nr 1 – głosujesz na 15 kandydatów

A. Ślązaka, Bł. W. Kadłubka, B. Trentowskiego, Cesarzowicka, E. Zoli, E. Kwiatkowskiego 2-15, Ewy i Karola Maleczyńskich, F. Skarbka, Giełdowa, Harcerska, H. Balzaka, H. Steinhausa, Ibn Siny Awicenny P 30-54, 47, J. Nikliborca, J. Ostroroga, J. Stanki, J. Kowalskiego, Jordanowska, Jutrzenki N 59-85, P 74-110, K. Stefki, Karmelkowa P 2-66, N 5-35, 41, 65A, K. Adamieckiego, K. Darwina, Ks. H. Feichta, Ks. J. Dzierżonia, Kupiecka, L. Petrażyckiego, Leszczynowa, L. Solskiego, M. Bukowskiego, M. Morelowskiego, M. Suskiego, M. Śniegockiego, Mokronoska, al. Piastów, S. Wysłoucha, Sobótki, S. Pękalskiego, S. Rosponda, T. Mikulskiego, Turystyczna, Tyniecka, Wiejska, W. Taszyckiego, W. Chachaja, Z. Nałkowskiej

Punkt głosowania: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9 ul. Mariana Morelowskiego 4

Pierwsze wzmianki o wsi, która istniała na terenie dzisiejszego Oporowa pochodzą z 1211 roku. Przez kilkaset lat były to głównie tereny rolnicze, dopiero na początku XX wieku stały się elitarnym, willowym osiedlem, chętnie zamieszkiwanym przez wrocławskich profesorów.

Historyk Władysław Czapliński, Tadeusz Mikulski, filmoznawca Jan Trzynadlowski – to tylko kilka znanych postaci, które zdecydowało się zamieszkać na wrocławskim Oporowie. W czasie wojny zabudowa osiedla nie ucierpiała – okazałe wille stały się miejscem życia naukowców, stąd jeszcze w latach pięćdziesiątych nazywano je “osiedlem profesorskim”.

Czy wiesz, że
Kąpielisko “Oporów” powstało na początku XX wieku w miejscu dawnej kopalni gliny. Obiekt działa do dziś, choć jego infrastruktura nie jest tak okazała jak dawniej. Pierwotnie kompleks obejmował budynek zaplecza, brodzik dla dzieci z plażą, basen pływacki o długości 100 metrów, basen do skoków do wody, boisko wielofunkcyjne, tor żużlowy o długości 120 m (wokół boiska), trzy trawiaste place sportowe, plażę i staw gondolowy. Obecnie działa jedynie staw kąpielowy, a cały teren czeka na rewitalizację.

W czerwcu 1994 roku u zbiegu ulic Harcerskiej i Jordanowskiej natrafiono na znakomicie zachowany cios mamuta. Obecnie mieści się tam park, na cześć znaleziska zwany parkiem Mamuta. Teren został zrewitalizowany z środków WBO.

Integracja mieszkańców wokół renowacji parku, a także wielu drobnych, lokalnych inicjatyw, to zasługa prężnie działającej rady osiedla. Na Oporowie organizowane są zbiórki na cale dobroczynne, działa biuletyn osiedlowy oraz fanpage rady osiedla, na którym na bieżąco podawane są informacje o przedsięwzięciach radnych.

Oporów w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 6 901
Liczba mieszkańców w 2021: 7 304
Powierzchnia: ??