O osiedlu
Pierwsze wzmianki o wsi, która istniała na terenie dzisiejszego Oporowa pochodzą z 1211 roku. Przez kilkaset lat były to głównie tereny rolnicze, dopiero na początku XX wieku stały się elitarnym, willowym osiedlem, chętnie zamieszkiwanym przez wrocławskich profesorów.
Historyk Władysław Czapliński, Tadeusz Mikulski, filmoznawca Jan Trzynadlowski – to tylko kilka znanych postaci, które zdecydowało się zamieszkać na wrocławskim Oporowie. W czasie wojny zabudowa osiedla nie ucierpiała – okazałe wille stały się miejscem życia naukowców, stąd jeszcze w latach pięćdziesiątych nazywano je „osiedlem profesorskim”.
Czy wiesz, że
Kąpielisko „Oporów” powstało na początku XX wieku w miejscu dawnej kopalni gliny. Obiekt działa do dziś, choć jego infrastruktura nie jest tak okazała jak dawniej. Pierwotnie kompleks obejmował budynek zaplecza, brodzik dla dzieci z plażą, basen pływacki o długości 100 metrów, basen do skoków do wody, boisko wielofunkcyjne, tor żużlowy o długości 120 m (wokół boiska), trzy trawiaste place sportowe, plażę i staw gondolowy. Obecnie działa jedynie staw kąpielowy, a cały teren czeka na rewitalizację.
W czerwcu 1994 roku u zbiegu ulic Harcerskiej i Jordanowskiej natrafiono na znakomicie zachowany cios mamuta. Obecnie mieści się tam park, na cześć znaleziska zwany parkiem Mamuta. Teren został zrewitalizowany z środków WBO.
Integracja mieszkańców wokół renowacji parku, a także wielu drobnych, lokalnych inicjatyw, to zasługa prężnie działającej rady osiedla. Na Oporowie organizowane są zbiórki na cale dobroczynne, działa biuletyn osiedlowy oraz fanpage rady osiedla, na którym na bieżąco podawane są informacje o przedsięwzięciach radnych.
Oporów w liczbach:
Liczba mieszkańców w 2017: 6 901
Liczba mieszkańców w 2021: 7 304
Powierzchnia: ??