O osiedlu

Choć większości Stare Miasto kojarzy się głównie z wrocławskim rynkiem, osiedle to nie leży tylko w obrębie lewobrzeża Odry. Należą do niego również Ostrów Tumski oraz zespół wschodnich wysp odrzańskich: Wyspa Słodowa, Bielarska, Wyspa Młyńska, Piasek, Wyspa Daliowa oraz Tamka.

To te tereny odwiedza najwięcej turystów. Najstarszą część Wrocławia stanowi pochodzący z XI wieku Ostrów Tumski. 100 lat później zasiedlone były już i prawy, i lewy brzeg Odry. Stare Miasto wraz z rozwojem przestrzennym miasta zmieniało swoje granice. To właśnie tu bije serce miasta Wrocław.

Czy wiesz, że:
Do początku XIX w. Wrocław mieścił się jeszcze  w obrębie swoich murów obronnych? Dopiero okupacja francuska przyniosła za sobą pokaźną kontrybucję oraz wyburzenie fortyfikacji miejskich. Mimowolnie Francuzi przyczynili się tym samym do zniesienia bariery w rozwoju przestrzennym miasta, jaki nastąpił po wojnach napoleońskich. To właśnie linia byłych murów fortyfikacyjnych, wyznacza południową granicę osiedla Stare Miasto.

Nie gdzieś indziej, a na Starym Mieście zlokalizowanych jest najwięcej zabytków: Ratusz, Bazylika św. Elżbiety, kościół pw. Św. Wojciecha, św. Marii Magdaleny – Katedra polskokatolicka, wspomniany zabytkowy Ostrów Tumski z romańskim kościołem św. Idziego, czy barokowy kościół Imienia Jezus (Uniwersytecki). To tylko ułamek procenta ze wszystkich zabytków architektonicznych, z których niektóre pamiętają jeszcze czasy Mieszka I. To tu rozpościera się nad Odrą główny gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, powstałego w XVIII wieku dzięki jezuitom i cesarzowi austriackiemu Leopoldowi I.

Stare miasto to nie tylko liczne zabytki. Między ulicami św. Antoniego, Włodkowica , Kazimierza Wielkiego oraz św. Mikołaja znajduje się Dzielnica Czterech Wyznań. Raptem w odległości kilkuset metrów od siebie znajdują się kościół św. Antoniego z Padwy – świątynia rzymskokatolicka, synagoga Pod Białym Bocianem, kościół ewangelicko-augsburski Opatrzności Bożej oraz prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy. Z założenia miejsce to ma być centrum wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. To właśnie tutaj działa wiele restauracji, kawiarni, pubów i klubów muzycznych. Wieczorami tętni życiem. Tuż obok znajduje się Narodowe Forum Muzyki, które jest jednym z największych obiektów koncertowych w Europie Środkowej.

Stare Miasto w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 10293
Liczba mieszkańców w 2021: 9386
Powierzchnia: 2 001 683,04 m2