O osiedlu
Niegdyś niewielka, podwrocławska wieś, przyłączona do miasta w 1951 roku jako osiedle Wojszyce, jest obecnie chętnie wybieranym miejscem do życia.
Wieś Woysici wzmiankowana jest po raz pierwszy w łacińskim dokumencie z 1249. Nazwa należy do grupy nazw patronomicznych (utworzonych od nazwiska założyciela lub właściela) i pochodzi prawdopodobnie od staropolskiego imienia Wojsław. Na przełomie XIX i XX wieku Emil Rost wybudował w Wojszycach koło stacji kolejowej kompleks rozrywkowo-wypoczynkowy Etablissement Zur Erholung, z salą balową, sceną i restauracją. Była to atrakcja dla zamożniejszych wrocławian chcących się udać na wycieczkę za miasto. Wieś przyłączono do Wrocławia w roku 1951, razem z sąsiadującym Ołtaszynem, Jagodnem i Lamowicami Starymi.
Przez Wojszyce przechodzi kolejowa obwodnica towarowa Wrocławia. W ubiegłym wieku pociągi były bardzo ważnym środkiem transportu mieszkańców osiedla – stacja powstała już pod koniec XIX wieku. Obecnie trwają prace nad przywróceniem ruchu pasażerskiego, a nowy przystanek powstanie bliżej ulicy Grota – Roweckiego.
Czy wiesz, że:
Mimo wielowiekowej historii osiedla do czasów współczesnych nie przetrwał żaden kościół. Ten, który służy mieszkańcom obecnie, został wybudowany w latach osiemdziesiątych XX wieku.
Najstarsza część Wojszyc charakteryzuje się zabudową odzwierciedlającą średniowieczny układ wsi ulicówki wzdłuż niegdyś głównej drogi, dzisiejszej ulicy Pawiej. Na północnym skraju osiedla znajdują się podmiejskie domy jednorodzinne i dwurodzinne. Osiedle zaczęło się intensywnie rozwijać dopiero od lat 80., zaczęło tu przybywać coraz więcej domów jednorodzinnych, głównie są to domy szeregowe.
Wojszyce w liczbach:
Liczba mieszkańców w 2017: 5 715
Liczba mieszkańców w 2021: 6 952
Powierzchnia: ? m2