Karłowice-Różanka

Kandydaci do Rady Osiedla Karłowice-Różanka

Okręg wyborczy 1

Małgorzata Burnecka

Okręg 1, miejsce Nr 1

Północ Wrocławia jest moim domem od ponad dwudziestu lat.

Z osiedlem Karłowice-Różanka łączą mnie najważniejsze momenty życia: studia na Wydziale Nauk Społecznych, ślub w przepięknym kościele pw. Św. Antoniego, pierwszy taniec na dębowym parkiecie dawnej Agory przy placu Piłsudskiego i narodziny moich dzieci w szpitalu przy ul. Kamieńskiego.

Na Karłowicach założyłam firmę i prowadzę zajęcia ze studentami, wprowadzając ich w zawiłości socjologii i sztuki mediacji.

Jestem prezesem fundacji, która wspiera niezależny wrocławski portal i bezpłatny magazyn drukowany “Wroclife”. Wzajemny szacunek i empatia są dla mnie podstawą współpracy.

Staram się przybliżać mieszkańcom ich najbliższą okolicę, abyśmy wiedzieli, z czego możemy być dumni i o co warto wspólnie zadbać.

Jako radna osiedla Karłowice-Różanka chciałabym zatroszczyć się o sprawne działanie naszej Rady.

Natomiast jako wiceprezes Stowarzyszenia Bezpartyjny Wrocław, od ponad czterech lat dążę do trwałej współpracy między radami wszystkich wrocławskich osiedli oraz wzmocnienia ich kompetencji i roli w kształtowaniu przyszłości miasta.

Wiesław Misiek

Okręg 1, miejsce Nr 4

Jestem emerytowanym prawnikiem, ale przede wszystkim mężem, ojcem, teściem, zięciem i dziadkiem zaangażowanym w codzienne życie wnuków.

Moją pasją jest historia Polski w XX wieku. Piszę o wydarzeniach z przeszłości, spotykam się z ludźmi żyjącymi w tych trudnych dla naszego Narodu momentach, a także z młodzieżą, której opowiadam o tamtych czasach.

Mieszkam na Karłowicach od ponad 20 lat i wciąż cieszy mnie ten piękny fragment Wrocławia, wraz z jego ciekawą przeszłością.

Marzy mi się, aby to osiedle na zawsze pozostało pełne zieleni i pogodnych ludzi, ale o to musimy zadbać sami.

Dlatego zapraszam Państwa do udziału w wyborach do Rad Osiedli i oddanie głosów na kandydatów Bezpartyjnego Wrocławia.

Piotr Mitelski

Okręg 1, miejsce Nr 5

Od urodzenia mieszkam w najcudowniejszym miejscu – na Karłowicach.

Z zawodu jestem projektantem grafiki i na co dzień współpracuję z ogólnopolską telewizją, dla której zajmuję się reklamą i marketingiem.

Jestem skrajnym perfekcjonistą, więc podjętym zadaniom zawsze oddaję się w pełni, oczekując od siebie zwykle więcej niż od innych.

Prywatnie jestem tatą dwóch wspaniałych synów.

Lubię podróżować i poznawać nowe miejsca, najchętniej w górach, które uwielbiam fotografować.

Paweł Suś

Okręg 1, miejsce Nr 7

Urodzony we Wrocławiu, wychowany na Karłowicach.

Prezes Fundacji “Nasze Karłowice”, która tchnęła w osiedle nowe życie. Od wielu lat motywuje mieszkańców do działania, współpracując z lokalnymi grupami i wspierając ich inicjatywy, takie jak rewitalizacja Brodzika, historyczna ścieżka w Parku Kasprowicza czy zagospodarowanie Skweru Bełzy.

Na jego wniosek teren przy Alei Kasprowicza 45 otrzymał swoją oficjalną nazwę: Polana Karłowicka.

Lider oraz współtwórca wielu projektów Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, między innymi projektu “Polana Karłowicka” (169/2018), w ramach którego rozbudowano boisko, zainstalowano oświetlenie, pojawiły się dodatkowe nasadzenia, nowe ławki, kubły czy stojaki rowerowe.

Jeden z inicjatorów zielonej metamorfozy terenu za pętlą tramwajową przy ul. Zawalnej. Pomysłodawca takich osiedlowych projektów, jak rewitalizacja Kąpieliska Różanka czy odnowienie zabytkowych rozdzielni telefonicznych na osiedlu.

Członek Wrocławskiej Rady Pożytku Publicznego, juror oceniający projekty w ramach Mikrograntów, współtwórca. Na co dzień rowerzysta oraz sympatyk sportów wodnych takich jak SUP.

Okręg wyborczy nr 2

Radosław Bolek

Okręg 2, Miejsce Nr 1

Od 19 lat karłowiczanin, od 13 mąż karłowiczanki, od 9 ojciec karłowiczątek.

Moją pasją jest moja praca. Zawodowo związany jestem z lotnictwem.

Dotychczas jedynie pomagałem w realizacji niektórych karłowickich projektów, teraz przyszedł czas na działanie.

Zdecydowałem się kandydować, ponieważ chcę mieć wpływ na jakość życia na naszym osiedlu.

W ramach najbliższej kadencji chciałbym zająć się komunikacją drogową i polepszeniem jakości powietrza w naszym otoczeniu.

Renata Puciłowska

Okręg 2, Miejsce Nr 4

Uwielbiam spędzać czas wolny wśród ludzi, a szczególnie wśród mieszkańców naszego osiedla. Pomagają mi w tym zdobyte uprawnienia, jestem między innymi certyfikowaną instruktorką Zumba Gold oraz Zumbini.

Specjalizuję się w prowadzeniu zajęć dla dzieci oraz seniorów. W zeszłych latach, w ramach działalności społecznej, prowadziłam projekt Wakacje z Zumbą Gold.

Jednocześnie uczestniczyłam w akcjach osiedlowych jako trener tańców czy też uczestnik festynów.

Z wykształcenia jestem magistrem ekonomii, coachem i starszym inspektorem ds. BHP. Pracuję zawodowo jako kierownik personalny w międzynarodowej firmie.

Prywatnie jestem matką dwóch studentek wrocławskich uczelni oraz właścicielką dwóch psów.

Dorota Wieczorek

Okręg 2, Miejsce Nr 4

Ukończyłam Ochronę Środowiska na Uniwersytecie Wrocławskim.

Kocham zwierzęta, dlatego pomagam bezdomnym czworonogom w znalezieniu nowego domu i wspaniałych właścicieli.

Byłam radną osiedla Karłowice-Różanka w kadencji 2017-2021. Staram się o reelekcję, ponieważ praca na rzecz naszego osiedla przyniosła mi nie tylko wiele satysfakcji, ale i nieocenionego doświadczenia.

Byłam zaangażowana w akcje sprzątania naszego osiedla, pomagałam mieszkańcom w kontaktach z Ekosystemem – spółką miejską odpowiedzialną za odbiór śmieci komunalnych i wielkogabarytowych.

Współpracowałam z Zarządem Zieleni Miejskiej w celu ochrony istniejącego drzewostanu oraz nasadzenia nowych drzew.

Szczególną opieką otaczałam seniorów oraz mieszkańców z dysfunkcjami ruchowymi. Zamierzam kontynuować swoją pracę i nadal dbać o dobro naszego osiedla.

17 października proszę o Państwa głos!

Okręg wyborczy nr 3

Jakub Boberski

Okręg 3, miejsce Nr 1

Mieszkam na Karłowicach od 10 lat, ale z Osiedlem związany jestem całe życie. Mieszkali tu moi dziadkowie, moja Mama była nauczycielką w Szkole Podstawowej nr 20, do której sam uczęszczałem. Kontynuowałem naukę w X LO, a w dorosłym życiu poślubiłem mieszkankę Karłowic.

Zawodowo zajmuję się doradztwem podatkowym i finansami.

Prywatnie jestem pasjonatem sportu i wszelkiej aktywności fizycznej. W przeszłości realizowałem się jako założyciel projektu społecznego – Klubu Piłkarskiego Ferajna Wrocław.

Jako radny chciałbym zadbać o zaangażowanie mieszkańców w sprawy Osiedla, a przede wszystkim poprawić współpracę i wzajemną komunikację pomiędzy radnymi i mieszkańcami.

Zamierzam także wspierać projekty dotyczące aktywności sportowej i fizycznej oraz zatroszczyć się o estetykę Osiedla.

Agnieszka Marcinkowska

Okręg 3, miejsce Nr 3

Od urodzenia jestem związana z Karłowicami.

Studiowałam ochronę środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Następnie szkoliłam się w zakresie księgowości i kwestii podatkowych. Obecnie zajmuję się sprawami księgowymi we wrocławskiej firmie transportowej.

W życiu prywatnym jestem mamą dwójki dzieci, pasjonatką ręcznych robótek, decoupage’u oraz współzałożycielką wrocławskiej pracowni rękodzieła Złote Szydełko.

Jako radna osiedlowa minionej kadencji 2017-2021 prowadziłam klub osiedlowy dla młodzieży oraz klub seniora.

Jan Niemczyk

Okręg 3, miejsce Nr 4

Od urodzenia wrocławianin, z wykształcenia architekt. Człowiek wielu pasji i zainteresowań.

W dotychczasowej Radzie Osiedla wiceprezes Zarządu oraz członek Komisji Infrastruktury.

Współpomysłodawca i propagator koncepcji ograniczenia ruchu tranzytowego przez zabytkowe osiedle. W ramach aktywności społecznej postanowiłem nadal angażować się w życie naszego osiedla, unikatowego i niezwykłego miejsca, które trzeba pielęgnować, dbać o jego piękno i charakter.

W obszarze mojej aktywności znajdują się przede wszystkim: planowanie przestrzenne, architektura oraz szeroko pojęta komunikacja.

Miasto nie może żyć tylko historią. Nie jestem przeciwnikiem nowych inwestycji, ale chciałbym wspierać dobrze ukierunkowane zmiany. Zawsze staram się, aby były one możliwie najbardziej korzystne dla dobrostanu miejsca i lokalnej społeczności.

Uważam, że ważne jest, aby w ramach Rady Osiedla działały osoby rozumiejące specyfikę i złożoność procesu inwestycyjnego.

Okręg wyborczy nr 4

Justyna Maśko-Osiadacz

Okręg 4, miejsce Nr 3

Mieszkam we Wrocławiu od blisko 30 lat, z czego ostatnich 14 lat na Różance.

Mam męża, trójkę dzieci, a nasz dom wypełnia miłość do zwierząt – posiadamy psa i trzy koty.

Przyjechałam do Wrocławia na studia z Zielonej Góry, ukończyłam Wydział Architektury na Politechnice Wrocławskiej i jestem urbanistą pracującym w zawodzie.

Doceniam budowanie lokalnych społeczności skupionych wokół działań twórczych. Udzielam się na zajęciach rękodzieła. Szydełkowanie, tworzenie makram i praca z wikliną są moim żywiołem – w czerwcu zdałam egzamin czeladniczy, jestem także współzałożycielką pracowni rękodzieła Złote Szydełko.

Dołożę wszelkich starań, by wspierać kreatywność młodszych i starszych mieszkańców Różanki poprzez spotkania, warsztaty i zajęcia aktywizujące.

Bartłomiej Matura

Okręg 4, miejsce Nr 4

Z Wrocławiem jestem związany od urodzenia, tutaj pracuję i mieszkam na Różance.

Jestem osobą zaangażowaną społecznie od wielu lat w różnych organizacjach. W czasach studenckich działałem w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, potem w Klubie Jagiellońskim.

Z zamiłowania i wykształcenia jestem historykiem, szczególnie interesują mnie dzieje Wrocławia i Dolnego Śląska. Posiadam licencję przewodnika miejskiego po Wrocławiu i okolicach. Na co dzień pracuję w administracji publicznej.

Na naszym osiedlu chciałbym zająć się przede wszystkim aktywizacją mieszkańców poprzez organizację wycieczek, wyjazdów turystycznych, lokalnych spotkań, sąsiedzkich kiermaszów, pchlich targów, lokalnych festynów, zawodów sportowych czy konkursów z nagrodami. Planuję wykorzystać do realizacji tych wydarzeń środki z Wrocławskiego Funduszu Czasu Wolnego.

Ponadto chcę zadbać o zieleń i miejsca do spędzania wolnego czasu na Polance, Różance i Karłowicach, przede wszystkim poprzez rewitalizacje lokalnych skwerów, boisk, zadbanie o miejsca do wypoczynku.

Chciałbym wnioskować o projekty dla naszego osiedla w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego i Funduszu Osiedlowego. W skali ogólnomiejskiej, jako radny osiedlowy, chciałbym aktywnie pracować przy opiniowaniu uchwał Rady Miejskiej i włączać się w konsultacje społeczne projektów miejskich.

Okręg wyborczy nr 5

Piotr Alberski

Okręg 5, miejsce Nr 1

Mieszkam na Różance od przeszło 20 lat.

Wraz z moją wspaniałą żoną wychowujemy tutaj dwójkę cudownych dzieci.

Obecnie pracuję na stanowisku kierowniczym i zarządzam pracą kilkudziesięciu osób. Różanka to moje osiedle, które chcę uczynić lepszym miejscem do życia, działając wspólnie z mieszkańcami i dla mieszkańców.

17 października zapraszam do głosowania!

Katarzyna Figaszewska

Okręg 5, miejsce Nr 3

Pracuję jako adwokat, z Różanką jestem związana od urodzenia. W 1997 r. ukończyłam Szkołę Podstawową nr 102, a w 2001 Liceum Ogólnokształcące nr X.

Jestem inicjatorką projektu rewitalizacji parku u zbiegu ulic Łużyckiej i Osobowickiej.

Pełniłam funkcję członka Zarządu Rady Osiedla Karłowice-Różanka poprzedniej kadencji (2017-2021).

Współprowadzę cykl darmowych porad prawnych dla mieszkańców naszego osiedla. Uwielbiam sport, w szczególności tenis, badminton i squash oraz dobrą muzykę.

Monika Grosiak

Okręg 5, miejsce Nr 4

Mój Wrocław – moje Osiedle!

Na Osiedlu Karłowice-Różanka mieszkam od urodzenia i wychowuję tu trzy córki.

Bliskie są mi sprawy miasta i najbliższego otoczenia.

Jestem ambasadorką projektu edukacyjnego Sklepik Zdrowik, w ramach którego uczymy dzieci, jak jeść zdrowo i racjonalnie.

Dbam o wszechstronny rozwój fizyczny moich dzieci.

Chciałabym, aby Karłowice i Różanka były jeszcze lepszym miejscem do życia.

Marcin Sulikowski

Okręg 5, miejsce Nr 8

Od 10 lat mieszkam na Osiedlu Karłowice-Różanka.

Podróże i odkrywanie nowych miejsc są moją pasją, a Rada Osiedla to kolejna ciekawa destynacja.

Od lat staram się, z sukcesami, dbać o osiedlową zieleń i tereny rekreacyjne.

Od 2016 roku składam projekty WBO dotyczące rewitalizacji parku przy ulicy Łużyckiej i Osobowickiej. Dzięki zaangażowaniu i konsekwencji udało się nam uzyskać finansowanie z Funduszu Osiedlowego. Jesienią zostaną tam zamontowane nowe ławki w ramach projektu “Ławeczka mieszkańca”, do którego również zgłosiłem nasz park.

Dzięki mojej inicjatywie w ramach akcji “100 ulic na 100-lecie Niepodległości”, zamiast rozjeżdżonych trawników mamy przy ulicy Bałkańskiej nowe krzewy.

Uwielbiam spędzanie czasu aktywnie i w otoczeniu natury. Rozwój infrastruktury sportowej, rewitalizacja parków, czystość i zieleń w naszej okolicy – to są i będą będą moje priorytety! Aby wszystkim nam żyło się lepiej.

Na tym Osiedlu jest aż 5 Okręgów Wyborczych – w tych wyborach możesz wybrać kilu radnych!

Okręg wyborczy nr 1 – głosujesz na 4 kandydatów

A. Asnyka, A. Dygasińskiego, Al. A. Brücknera P 10-54, B. Krzywoustego 1-109, 111, B. Leśmiana,  bp.  I.  Krasickiego,  Bydgoska,  F.  Karpińskiego,  Galla  Anonima,  Gen.  J.  Wybickiego, Giżycka,  Grudziądzka,  Pl. G. Daniłowskiego,  J.  Długosza,  J.  Klaczki,  K.  Przerwy-Tetmajera, Kętrzyńska,  L.  Staffa,  L.  Nabielaka,  Łąka  Mazurska,  M.  Miechowity,  al.  M.  Kromera,  Pl.  Marsz. J.  Piłsudskiego,  Al.  Poprzeczna     33/35,  33A,  S.  Piętaka,  Al.  T.  Boya-Żeleńskiego,  T. Micińskiego,  T.  Zelenaya,  T.  Lenartowicza,  Toruńska,  W.  Berenta,  W.  Potockiego,  W. Orkana, Z. M. Przesmyckiego.

Punkt głosowania: Liceum Ogólnokształcące nr XIV al. Aleksandra Brücknera 10

Okręg wyborczy nr 2 – głosujesz na 3 kandydatów

Aleja Kasprowicza 34-112, Koszarowa, P. Czajkowskiego, Sołtysowicka N 1-5A, P 2-12, 15-24, Sportowa, S. Przybyszewskiego.

Punkt głosowania: Szkoła Podstawowa nr 83 ul. Stanisława Przybyszewskiego 59

Okręg wyborczy nr 3 – głosujesz na 3 kandydatów

A.   Oppmana,   B.  Zaleskiego,   Filomatów,   Forteczna,   H.   M.   Kamieńskiego   3-184,   I. Chrzanowskiego,  J.  Brzechwy,  Jutrosińska,  K. Brodzińskiego,  K.  Makuszyńskiego,  K.  Ujejskiego, K.  K.  Baczyńskiego,  M.  Konopnickiej,  M. Mochnackiego,  M.  Romanowskiego,  R. Kocha,  S.  B.  Lindego,  S. Goszczyńskiego,  Skwer  Obrońców  Helu,  S.  Grochowiaka, T.  Gajcego,  Torowa,  W. Gąsiorowskiego,  W.  Pola,   W.  Anczyca,  W.  Syrokomli, W. Perzyńskiego

Punkt głosowania: Szkoła Podstawowa nr 20 ul. Henryka Michała Kamieńskiego 24

Okręg wyborczy nr 4 – głosujesz na 6 kandydatów

al.  J.  Kasprowicza  1-33,  Kępińska,  Ks.  N.  Bonczyka,  Ligocka,  Macedońska,  Na  Polance,  Obornicka  2-235, Paprotna 2-6, Piesza, Rowerowa, W. Broniewskiego, Wołowska, Zawalna, Żmigrodzka 9-145

Punkt głosowania: Liceum Ogólnokształcące nr X ul. Piesza 1

Okręg wyborczy nr 5 – głosujesz na 5 kandydatów

Bałkańska,  Bałtycka,  Bezpieczna,  Bułgarska,  Chorwacka,  Czeska,  Jarocińska  99,  Jugosłowiańska,  Lutycka,  Łużycka, Młynarska, Morawska, Obodrzycka, Osobowicka 2-63, Serbska, Słowacka, T. Parnickiego, W. Kumko, Zaułek Rogoziński

Punkt głosowania: Szkoła Podstawowa nr 50 ul. Czeska 38

Osiedle Karłowice-Różanka połączone administracyjnie w 1991 roku, to tak naprawdę osiedle składające się z terenów należących do Różanki, Karłowic, Mirowca i Polanki.

Różanka od 1322 roku w oficjalnych dokumentach używała nazwy Rosenthal. W pierwszej połowie XIX wieku była uważana za jedną z ładniejszych podwrocławskich osad.

Mieszkało tu wówczas 576 osób, w tym 9 rzemieślników i 3 kupców. Był tu folwark, cukrownia, wiatrak, cegielnia, szkoła i karczma. Część ziem Różanki, na których urządzono później cmentarz Osobowicki, została włączona do Wrocławia już w roku 1808, a w 1909 – wąski pas w okolicy Polinke Weg (ul. Na Polance) koło budowanej w tym czasie śluzy Różanka, natomiast sama osada została włączona w 1928.

Po zamknięciu w 1967 przebiegającej przez Różankę kolejki wąskotorowej prowadzącej do Trzebnicy, w latach 70-tych i 80-tych tereny te szybko zostały zabudowane przez bloki z wielkiej płyty. Wytyczono wówczas nową ulicę – Bałtycką.

Główną arterią Karłowic jest aleja Kasprowicza. Znajduje się przy niej większość najważniejszych obiektów osiedla w tym kościół św. Antoniego z klasztorem franciszkanów, dawny szpital dziecięcy, wieża ciśnień i najbardziej reprezentacyjne wille.

Przy ulicy Koszarowej, w kwartale między Sportową, Sołtysowicką, a linią kolejową znajdowały się za czasów PRL koszary wojsk radzieckich, a ulica Koszarowa od Przybyszewskiego do Sołtysowickiej była zamknięta dla ruchu. Na tym osiedlu znajduje się Akademia Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki, jak również część budynków należących do Uniwersytetu Wrocławskiego. W początkach lat 90. XX wieku, byłe koszary wojsk radzieckich częściowo zostały przebudowane na szpital zakaźny.

Osada Karłowice została założona przez opata klasztoru św. Wincentego Carla Kellera około roku 1699, jednak w dokumentach została odnotowana po raz pierwszy dopiero w roku 1736 pod nazwą Carlwitz (od imienia założyciela osady). Podczas II wojny światowej osiedle praktycznie nie ucierpiało i wciąż nazywane bywa – jak na początku XX wieku – „miastem-ogrodem” albo „osiedlem-ogrodem”.

Czy wiesz, że:
24 czerwca 1978 roku na terenie Karłowic urodził się 35-milionowy obywatel Polski – Paulina Agata Zalewska. Paulina przyszła na świat w dniu lotu pierwszego Polaka w kosmos – opiekunami jej imienia zostali sekretarz KW PZPR Ludwik Drożdż oraz Emilia Hermaszewska, żona kosmonauty.

Nazwa Mirowiec weszła do użycia kilkanaście lat temu, a granica osiedla nie jest jednoznacznie ustalona. Według niektórych map jest to niewielki obszar obejmujący osiedle domów jednorodzinnych pomiędzy ulicą Brücknera, Kwidzyńską, Bolesława Krzywoustego i Kowalską, według innych jest to duży i liczne zamieszkany teren obejmujący zabudowania od ulicy Kromera i Bolesława Krzywoustego po Kowalską i Kwidzyńską.

Polanka to wielkopłytowa część osiedla w rejonie ul. Mecedońskiej oraz Broniewskiego. Tu znajduje się największy na tym osiedlu, 21-klatkowy i jedenastokondygnacyjny budynek z 539 mieszkaniami. Obecnie Polanka ma właściwie dwa różne znaczenia dotyczące niepokrywających się, choć pobliskich terenów. Topograficznie określa się tą nazwą łąki pomiędzy prawym, północnym brzegiem Odry a wałem przeciwpowodziowym ciągnącym się wzdłuż ulicy Osobowickiej na odcinku pomiędzy mostem Osobowickim a mostem kolejowym. Urbanistycznie natomiast przypisuje się tę nazwę osiedlu bloków z wielkiej płyty między ulicami Żmigrodzką, Na Polance, Bałtycką i Obornicką.

Karłowice-Różanka w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 33649
Liczba mieszkańców w 2021: 32576
Powierzchnia: 11 102 549,77 m2