O osiedlu

Osiedle Karłowice-Różanka połączone administracyjnie w 1991 roku, to tak naprawdę osiedle składające się z terenów należących do Różanki, Karłowic, Mirowca i Polanki.

Różanka od 1322 roku w oficjalnych dokumentach używała nazwy Rosenthal. W pierwszej połowie XIX wieku była uważana za jedną z ładniejszych podwrocławskich osad.

Mieszkało tu wówczas 576 osób, w tym 9 rzemieślników i 3 kupców. Był tu folwark, cukrownia, wiatrak, cegielnia, szkoła i karczma. Część ziem Różanki, na których urządzono później cmentarz Osobowicki, została włączona do Wrocławia już w roku 1808, a w 1909 – wąski pas w okolicy Polinke Weg (ul. Na Polance) koło budowanej w tym czasie śluzy Różanka, natomiast sama osada została włączona w 1928.

Po zamknięciu w 1967 przebiegającej przez Różankę kolejki wąskotorowej prowadzącej do Trzebnicy, w latach 70-tych i 80-tych tereny te szybko zostały zabudowane przez bloki z wielkiej płyty. Wytyczono wówczas nową ulicę – Bałtycką.

Główną arterią Karłowic jest aleja Kasprowicza. Znajduje się przy niej większość najważniejszych obiektów osiedla w tym kościół św. Antoniego z klasztorem franciszkanów, dawny szpital dziecięcy, wieża ciśnień i najbardziej reprezentacyjne wille.

Przy ulicy Koszarowej, w kwartale między Sportową, Sołtysowicką, a linią kolejową znajdowały się za czasów PRL koszary wojsk radzieckich, a ulica Koszarowa od Przybyszewskiego do Sołtysowickiej była zamknięta dla ruchu. Na tym osiedlu znajduje się Akademia Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki, jak również część budynków należących do Uniwersytetu Wrocławskiego. W początkach lat 90. XX wieku, byłe koszary wojsk radzieckich częściowo zostały przebudowane na szpital zakaźny.

Osada Karłowice została założona przez opata klasztoru św. Wincentego Carla Kellera około roku 1699, jednak w dokumentach została odnotowana po raz pierwszy dopiero w roku 1736 pod nazwą Carlwitz (od imienia założyciela osady). Podczas II wojny światowej osiedle praktycznie nie ucierpiało i wciąż nazywane bywa – jak na początku XX wieku – „miastem-ogrodem” albo „osiedlem-ogrodem”.

Czy wiesz, że:
24 czerwca 1978 roku na terenie Karłowic urodził się 35-milionowy obywatel Polski – Paulina Agata Zalewska. Paulina przyszła na świat w dniu lotu pierwszego Polaka w kosmos – opiekunami jej imienia zostali sekretarz KW PZPR Ludwik Drożdż oraz Emilia Hermaszewska, żona kosmonauty.

Nazwa Mirowiec weszła do użycia kilkanaście lat temu, a granica osiedla nie jest jednoznacznie ustalona. Według niektórych map jest to niewielki obszar obejmujący osiedle domów jednorodzinnych pomiędzy ulicą Brücknera, Kwidzyńską, Bolesława Krzywoustego i Kowalską, według innych jest to duży i liczne zamieszkany teren obejmujący zabudowania od ulicy Kromera i Bolesława Krzywoustego po Kowalską i Kwidzyńską.

Polanka to wielkopłytowa część osiedla w rejonie ul. Mecedońskiej oraz Broniewskiego. Tu znajduje się największy na tym osiedlu, 21-klatkowy i jedenastokondygnacyjny budynek z 539 mieszkaniami. Obecnie Polanka ma właściwie dwa różne znaczenia dotyczące niepokrywających się, choć pobliskich terenów. Topograficznie określa się tą nazwą łąki pomiędzy prawym, północnym brzegiem Odry a wałem przeciwpowodziowym ciągnącym się wzdłuż ulicy Osobowickiej na odcinku pomiędzy mostem Osobowickim a mostem kolejowym. Urbanistycznie natomiast przypisuje się tę nazwę osiedlu bloków z wielkiej płyty między ulicami Żmigrodzką, Na Polance, Bałtycką i Obornicką.

Karłowice-Różanka w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 33649
Liczba mieszkańców w 2021: 32576
Powierzchnia: 11 102 549,77 m2