O osiedlu

Pawłowice to znajdujące się na północy Wrocławia osiedle domów jednorodzinnych graniczące z gminami Wisznią Mała oraz Długołęka. Do Wrocławia przyłączone zostało w 1970 roku.

Wykopaliska archeologiczne potwierdziły istniejące na tym terenie osadnictwo pochodzące z IV w.n.e.. Z wczesnego średniowiecza są tu ślady grodziska.

W 1785 we wsi Pawłowice mieszkało 150 osób. Mieścił się tu folwark i jedno wolne gospodarstwo. W 1810 folwark przeszedł w ręce prywatne. Dzięki temu pod koniec XIX wieku rodzina Kornów zakupiła go i rozbudowała. Ostatnim jego właścicielem był Ernst von Schweinichen (1893–1973).

Czy wiesz, że:
W latach międzywojennych wieś zaczęła przekształcać się w osiedle o charakterze podmiejskim, czego objawem była rozwijająca się zabudowa willowa i wielorodzinna, a szczególnie osiedle zaprojektowane przez architekta W.F. Reinscha, w ramach koncepcji urbanistycznej tworzenia ośrodków satelitarnych wokół Wrocławia.

W 1945 Pawłowice zostały zajęte bez walk w dniu 16 lutego. W latach sześćdziesiątych zaczęła się dalsza rozbudowa budownictwa jednorodzinnego typu miejskiego.

Po wojnie właścicielem posiadłości stał się Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. W 1996 pałac wraz z folwarkiem został wpisany do rejestru zabytków. Po odrestaurowaniu kompleksu wraz z przynależnym parkiem, nowy właściciel urządził tam Ponadregionalne Rolnicze Centrum Kongresowe – centrum edukacyjno-szkoleniowe z bazą hotelową, salami konferencyjnymi i salą reprezentacyjną. Powołano tu także Centrum Kształcenia Ustawicznego. W Pałacu odbywają się tu kursy, szkolenia, konferencje i okolicznościowe imprezy.

Pawłowice w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 2190
Liczba mieszkańców w 2021: 2356
Powierzchnia: 4 444 572,84 m2