Strachocin-Swojczyce-Wojnów

Kandydaci do Rady Osiedla Strachocin-Swojczyce-Wojnów

Okręg 1

Paulina Mikołajewska

Okręg 1, miejsce Nr 4

Ukończyłam studia magisterskie na wydziale Gospodarki Narodowej, a także podyplomowe z zarządzania sprzedażą na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Obecnie jestem kierownikiem marketingu i sprzedaży w jednej z wrocławskich drukarni. Mam 38 lat, jestem szczęśliwą żoną i matką, a od ośmiu lat mieszkam na osiedlu Strachocin-Swojczyce-Wojnów.

Preferuję zdrowy tryb życia i aktywny wypoczynek, który chciałabym promować wśród naszych mieszkańców.

Od zawsze staram się pomagać ludziom i wspierać działania prospołeczne. Kocham zwierzęta i chciałabym być ich rzecznikiem w Radzie Osiedla.

Jestem osobą dobrze zorganizowaną, nie boję się wyzwań i konsekwentnie dążę do wyznaczonego celu.

Okręg 2

Adam Mruk

Okręg 2, miejsce Nr 7

Swojczyce to mój dom. Na Olimpii Port mieszkam od samego początku istnienia tej inwestycji.

Od lat śledzę, jak nasze osiedle coraz szybciej się zmienia. Nie chcę stać z boku, ale aktywnie uczestniczyć w tych przemianach i mieć na nie wpływ.

Wierzę w osiedla przyjazne i bezpieczne dla mieszkańców, odpowiednio dopasowane nie tylko do potrzeb seniorów, ale również naszych najmłodszych. Chciałbym, aby powstało więcej miejsc sprzyjających aktywności mieszkańców.

Jestem przekonany, że należy zadbać o wały nad Odrą i miejsca do rekreacji, tak by przy minimalnej ingerencji w środowisko stworzyć obszar przyjazny dla wszystkich.

Wiem, że nawet najlepsze pomysły mogą nie znaleźć zainteresowania, jeśli nie będą powstawały wspólnie, w drodze współpracy wszystkich zainteresowanych.

Uważam, że najważniejsze w pracy radnego to rozmawiać z mieszkańcami, słuchać ich i na tej podstawie wyciągać wnioski, a następnie działać.

Nasze osiedle musi stawić czoła powszechnej betonozie! Mała ławka – wielka sprawa!

Aleksandra Obuchowicz-Sawicz

Okręg2, miejsce Nr 9

Pochodzę z Zielonej Góry, ale swoje życie związałam z Wrocławiem.

Z wykształcenia jestem historykiem-archiwistą. Po wielu latach pracy w zawodzie poczułam, że nadszedł czas na zmiany i obecnie spełniam się zawodowo w roli mediatora. Porozumienie i współpraca są dla mnie istotnymi wartościami, dlatego chciałabym działać na rzecz integracji poszerzającej się społeczności naszego osiedla.

Wierzę, że Swojczyce mogą stać się wymarzonym miejscem do życia i tworzenia lokalnych wspólnot.

Jestem miłośniczką kotów i przez wiele lat byłam wolontariuszką stowarzyszenia ochrony zwierząt EKOSTRAŻ, dlatego chciałabym zatroszczyć się również o los czworonogów.

W wolnym czasie próbuję swoich sił jako fotograf, współpracuję także z wrocławskim magazynem “Wroclife” jako redaktorka tekstów. Jestem zapaloną czytelniczką i smakoszem kawy.

Jako radna chciałabym zadbać o lepszą komunikację naszego osiedla z centrum miasta.

Na Osiedlu są 2 Okręgi Wyborcze.

Okręg wyborczy nr 1 – głosujesz na 7 kandydatów

Bagienna, Błotna, Chmielarska, Chrząstawska, Dobrzykowicka, Gitarowa, Jaśkowicka, Jelczańska, Kmieca, Kołodziejska, Laskowicka, Leśna, Łaniewska, Nadolicka, Narciarska, Odcinek, Perkusyjna, Przy Torze, Rolnicza, Siewna, Słomiana, Smocza, Sobocińska, Strachocińska, Strumykowa, Tatarakowa, Ubocze, Wałowa, Włościańska, Wykładowa, Zagajnikowa

Punkt głosowania: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 11
ul. Strachocińska 155-157

Okręg wyborczy nr 2 – głosujesz na 8 kandydatów

A. Vespucciego, Bartnicza, Bazaltowa, Byczyńska, Ceglana, Cementowa, Chałupnicza, Działoszyńska, F. Magellana, Folwarczna, Gospodarska, J. Cooka, J. Drobuta, J. Zamoyskiego, J. Badury, J. Treski, K. Kolumba, Ludowa, M. Dobrackiego, M. Rataja, Marca Polo, M. Niedziałkowskiego, Mikołowska, Miłoszycka, Murowana, Mydlana N 1-11, Mysłowicka, Osadnicza, Ożarowska, Radzionkowska, Swojczycka, Świętochłowicka, Vasco da Gamy, Wieśniacza, Wilczycka, W. Witosa, Wołczyńska, Wschodnia, Zagrodnicza, Zaściankowa

Punkt głosowania: Siedziba Rady Osiedla Strachocin – Swojczyce – Wojnów ul. Swojczycka 118

Pierwsza wzmianka o wsi Swojczyce pochodzi z 1292 roku, a o Strachocinie z roku 1320. Powstanie Wojnowa jako odrębnej miejscowości to z kolei rok 1928, w którym oddzieliły się od włączanych w obręb Wrocławia Swojczyc.

Na obecny kształt Swojczyc miały wpływ lata 1912 – 1917, kiedy to przekopano dwa kanały: nawigacyjny i powodziowy, oddzielając wsie od Sępolna i Bartoszowic. Wieś nie ucierpiała podczas oblężenia Festung Breslau, w związku z czym nadal znajdziemy tam oryginalną, poniemiecką zabudowę. Najstarszym zabytkiem jest kościół pw. św Jacka, z przełomu XVI i XVII wieku.

Wojnów był niewielką wioską, do której w 1945 przybyli repatrianci spod Lwowa. Więź z miejscem pochodzenia była tak silna, że zmienili nazwę miejscowości na Dublany – to miejscowość, z której przenieśli się pod Wrocław. Dublany Wojnowem stały się w 1947 roku, a w 1951 przyłączone zostały do Wrocławia.

Czy wiesz, że:
Niemiecka nazwa Strachocina to Drachenwald lub Drachenbrunn, Smoczy Las i  Smocza Studnia, i jest związana z legendą o smoku Strachocie, który miał niegdyś zamieszkiwać Las Strachociński. Po Wrocławiu można pojeździć zabytkowym tramwajem, Strachotkiem, który prawdopodobnie hałasuje jak prawdziwy smok.

Czym żyją mieszkańcy osiedla? Wygrywaniem Wrocławskich Budżetów Obywatelskich. Oczkiem w głowie lokalnych aktywistów jest Swojczycki Park Czarna Woda – położony w starorzeczu Odry teren zielony, który z nieużytku i nielegalnego wysypiska w ciągu kilku lat stał się pięknym parkiem, z kładkami, pomostami i ścieżką edukacyjną. Trzy etapy renowacji zostały sfinansowane ze środków WBO. Niedaleko parku działa Rewir Twórczy – Centrum Aktywności Lokalnej, które integruje mieszkańców wokół różnych osiedlowych spotkań i wydarzeń.

Mieszkańcy czekają także na rozpoczęcie budowy północnej części Obwodnicy Śródmiejskiej, która ma uwolnić ich osiedle od korków, zanieczyszczeń i rozjeżdżonych ulic.

Strachocin, Swojczyce, Wojnów w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 6 072
Liczba mieszkańców w 2021: 7 739
Powierzchnia: 12 487 353,54 m2