Szczepin

Kandydaci do Rady Osiedla Szczepin

Okręg wyborczy nr 1

Teresa Marcinów

Okręg 1, miejsce Nr 6

Zawodowo zajmuję się ochroną przyrody na Dolnym Śląsku jako Pełnomocnik Marszałka ds. Ekologii i Ochrony Klimatu.

Jestem doktorem filozofii i wykładowcą akademickim na Wydziale Zarządzania Politechniki Wrocławskiej.

Znam Szczepin od urodzenia, wszystkie uliczki, skwery, drogi na skróty i przystanki. To piękne miejsce, które ma ciekawą historię, a teraz tworzy przyszłość miasta, przyjmując coraz liczniejsze rzesze nowych mieszkańców.

Chciałabym zadbać o jak najlepszą organizację komunikacji zbiorowej i poprawę infrastruktury drogowej przy zachowaniu spokojnego charakteru osiedla.

Troska o bezpieczne, zielone obszary rekreacyjne, takie jak Górka Szczepińska, i działania proekologiczne, to wyzwania, które zamierzam podjąć jako radna osiedla.

Wierzę, że mimo bliskości głównych arterii komunikacyjnych, Szczepin może być osiedlem czystym, przyjaznym i bezpiecznym.

Będę się o to starać dla dobra mieszkańców.

Zapraszam do głosowania na moją kandydaturę 17 października w Sportowej Szkole Podstawowej nr 46 przy ul. Ścinawskiej 21.

Okręg wyborczy nr 3

Joanna Mizerska

Okręg 3, miejsce Nr 8

Cześć! Mam na imię Joanna. Z wykształcenia jestem ekonomistą.

Na Szczepinie mieszkam od trzech lat, ale z samym osiedlem łączy mnie dużo dłuższa historia. Pamiętam, jak z roku na rok zmieniała się Górka Szczepińska, powstawał park dla piesków, jak wszyscy razem walczyliśmy o te i inne projekty w ramach WBO.

Postanowiłam zgłosić swoją kandydaturę do Rady Osiedla, gdyż mimo tak wielu pozytywnych zmian, wiele jest jeszcze do zrobienia.

Od kilku lat aktywnie działałam w trójce klasowej oraz w Radzie Rodziców ZSP nr 18 przy ul. Poznańskiej.

Moim priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców, komfort mieszkania na naszym pięknym Osiedlu, a także aktywizacja i integracja lokalnej społeczności.

Każdy głos jest ważny, dlatego proszę – idź na wybory, i oddaj jeden z pięciu głosów, które masz, właśnie na mnie!

Sebastian Pękalski

Okręg 3, miejsce Nr 10

Nazywam się Sebastian Pękalski, mam 31 lat, a od siedmiu mieszkam na Szczepinie.

Chciałbym kandydować do Rady Osiedla, ponieważ to miejsce to jest mi szczególnie bliskie – wcześniej mieszkała tu moja Babcia, Tato, a teraz ja żyję tu z żoną Agnieszką i dwójką naszych dzieci, Franciszkiem i Mają.

Ukończyłem studia z zakresu bezpieczeństwa narodowego na Uniwersytecie Wrocławskim, jestem także absolwentem Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego, na którym studiowałem komunikację społeczną i dziennikarstwo.

Od dwóch lat działam w społecznej organizacji pozarządowej Młody Dolny Śląsk, w której koordynowałem projekt Ludzie Wrocławia, przybliżając mieszkańcom postacie wyjątkowych wrocławian.

Uwielbiam rozmawiać z ludźmi – to moja największa pasja. Kocham podróże, dużo biegam.

Od 4 lat prowadzę własną firmę, dzięki czemu mam czas na to, co dla mnie najważniejsze, czyli na rodzinę i aktywność społeczną.

Na tym Osiedlu są 3 Okręgi Wyborcze.

Okręg wyborczy nr 1 – głosujesz na 5 kandydatów

Chojnowska, Długa, Głogowska N 13-53, P 14-30, Głośna, Gnieźnieńska, Inowrocławska P 48-56, 63-65, K. Michalczyka, Litomska N 3-9, 17, 19, Lubińska P 36-54, 53, 83, Łęczycka, Młodych Techników 17, 47-66, Portowa, Poznańska N 15-37, Przedmiejska, Słubicka, Starogroblowa, rynek Szczepiński, Szprotawska, Ścinawska, Zachodnia N 1-55, 10, Zgorzelecka, Zielonogórska, Żagańska

Punkt głosowania: Sportowa Szkoła Podstawowa nr 46 ul. Ścinawska 21

Okręg wyborczy nr 3 – głosujesz na 4 kandydatów

A. Zelwerowicza, Braniborska, Dobra, Drzewna, Fabryczna 2-4, 6-8, gen. W. Sikorskiego, Góralska, Inowrocławska N 1-39, P 2-4, J. Kaczmarskiego, pl. Jana Pawła II 1, 2, Legnicka 17-28, P 30-42, Marchijska, Młodych Techników P 2-14, 7, Nabycińska, pl. Orląt Lwowskich 1-20B, 20F, Podwale 1-25, Robotnicza, Rybacka, Smolecka, Sokolnicza, pl. Solidarności, pl. Strzegomski, Szczepińska, Środkowa, pl. Św. Mikołaja, Trzemeska, Zachodnia 2, 4, Ziemowita

Punkt głosowania: Szkoła Podstawowa nr 14 ul. Zachodnia 2

Szczepin, wcześniej zwany Przedmieściem Mikołajskim w XVI wieku był wsią rybacką, opisywaną jako „długą, szeroką i czystą”.

Nazwa Szczepin została nadana dopiero po II Wojnie Światowej. Aż do lat 60-tych spore obszary osiedla zajmowały sterty gruzu i ruiny. Wtedy zaczęło powstawać osiedle wielorodzinnych bloków mieszkalnych z wielkiej płyty.  

Jeszcze w połowie XIX w. zabudowa osiedla miała charakter wiejski. Wyjątkiem była główna droga wylotowa na zachód miasta – obecnie ulica Legnicka, która była wybrukowana i zabudowana kamienicami. Dzięki stacjom kolejowym Wrocław Mikołajów i Wrocław Popowice, Szczepin zyskał połączenie z Poznaniem.

Czy wiesz, że:
Szczepin został niemal całkowicie zrównany z ziemią podczas obrony Festung Breslau. To tutaj zatrzymał się ostatni atak wojsk radzieckich. Pozostałością po II Wojnie Światowej jest wybudowany w 1942 roku Bunkier Strzegomski, w którym znajduje się dziś Muzeum Współczesne.

Od lat 60tych ubiegłego wieku Szczepin zaczął się szybko rozwijać. W latach 70tych wybudowano tu nowoczesne Centrum Diagnostyki Medycznej „Dolmed”. Pod koniec 1995 roku przy ul. Długiej powstał pierwszy wrocławski hipermarket – wówczas największy sklep samoobsługowy w Polsce. W XXI wieku na południu osiedla powstało mnóstwo biurowców. Swoje siedziby mają tu m.in. Santander Bank, Nokia, 3M, czy Vorwerk.

Na Szczepinie poczujesz moc kultury – tu kształceni są artyści. Przy pl. Jana Pawła w gmachu, który jako jeden z nielicznych przetrwał II Wojnę Światową mieści się Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego. Niedaleko przy ul. Braniborskiej kształcą się przyszli aktorzy.

Jeśli chcielibyśmy zaczerpnąć trochę sportu, to Górka Szczepińska nada się w sam raz na indywidualne treningi oraz te z dziećmi. Z kortów tenisowych, boisk do piłki nożnej, czy bieżni możemy skorzystać w samym sercu Szczepina przy ul. Lubińskiej.

Szczepin w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 20 902
Liczba mieszkańców w 2021: 19 390
Powierzchnia: 4 399 890,99 m2