O osiedlu

Szczepin, wcześniej zwany Przedmieściem Mikołajskim w XVI wieku był wsią rybacką, opisywaną jako „długą, szeroką i czystą”.

Nazwa Szczepin została nadana dopiero po II Wojnie Światowej. Aż do lat 60-tych spore obszary osiedla zajmowały sterty gruzu i ruiny. Wtedy zaczęło powstawać osiedle wielorodzinnych bloków mieszkalnych z wielkiej płyty.  

Jeszcze w połowie XIX w. zabudowa osiedla miała charakter wiejski. Wyjątkiem była główna droga wylotowa na zachód miasta – obecnie ulica Legnicka, która była wybrukowana i zabudowana kamienicami. Dzięki stacjom kolejowym Wrocław Mikołajów i Wrocław Popowice, Szczepin zyskał połączenie z Poznaniem.

Czy wiesz, że:
Szczepin został niemal całkowicie zrównany z ziemią podczas obrony Festung Breslau. To tutaj zatrzymał się ostatni atak wojsk radzieckich. Pozostałością po II Wojnie Światowej jest wybudowany w 1942 roku Bunkier Strzegomski, w którym znajduje się dziś Muzeum Współczesne.

Od lat 60tych ubiegłego wieku Szczepin zaczął się szybko rozwijać. W latach 70tych wybudowano tu nowoczesne Centrum Diagnostyki Medycznej „Dolmed”. Pod koniec 1995 roku przy ul. Długiej powstał pierwszy wrocławski hipermarket – wówczas największy sklep samoobsługowy w Polsce. W XXI wieku na południu osiedla powstało mnóstwo biurowców. Swoje siedziby mają tu m.in. Santander Bank, Nokia, 3M, czy Vorwerk.

Na Szczepinie poczujesz moc kultury – tu kształceni są artyści. Przy pl. Jana Pawła w gmachu, który jako jeden z nielicznych przetrwał II Wojnę Światową mieści się Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego. Niedaleko przy ul. Braniborskiej kształcą się przyszli aktorzy.

Jeśli chcielibyśmy zaczerpnąć trochę sportu, to Górka Szczepińska nada się w sam raz na indywidualne treningi oraz te z dziećmi. Z kortów tenisowych, boisk do piłki nożnej, czy bieżni możemy skorzystać w samym sercu Szczepina przy ul. Lubińskiej.

Szczepin w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 20 902
Liczba mieszkańców w 2021: 19 390
Powierzchnia: 4 399 890,99 m2