Borek

Kandydaci do Rady Osiedla Borek

Okręg wyborczy nr 1

Jacek Hamkało

Okręg 1, miejsce nr 6

Zawodowo jestem mikroprzedsiębiorcą, mam 39 lat.

Od wielu lat jestem zaangażowany w działania na rzecz lokalnej społeczności.

Myślę, że Borek zasługuje na szczególne traktowanie ze strony miasta ponieważ jest jednym z najpiękniejszych, historycznych osiedli Wrocławia.

Jestem przekonany, że wspólnie możemy polepszyć gospodarkę zielenią (nasadzenia nowych drzew) i sprawić, by zatłoczone ulice stały się mniej uciążliwe dla mieszkańców.

Tomasz Karasiński

Okręg 1, miejsce nr 8

Mam 35 lat i całe swoje życie przeżyłem w moim ukochanym Wrocławiu, choć w różnych jego częściach.

Dzięki temu umiem dostrzec jak bardzo wyjątkowym miejscem jest nasz Borek.

Z chęcią zaangażuję się w działalność artystyczną wzbogacając życie kulturalne naszego osiedla – szczególnie wykorzystując potencjał Parku Południowego.

Liczę, że jako gorący fan Lecha Janerki (najbardziej wrocławskiego polskiego artysty) uda mi się z pomocą Rady Osiedla przybliżyć jego twórczość Mieszkańcom Borka.

Jednocześnie chciałbym rozwiązać problem z nierozważnie zastosowanymi szykanami na Al. Lipowej.

Michał Tekliński

Okręg 1, miejsce Nr 14

Przedsiębiorca, prezes Mennicy Wrocławskiej, członek zespołów doradczych ds. Rynku pracy (Powiatowa Rada Rynku Pracy we Wrocławiu, Zespół ds. COVID-19 przy Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego na Dolnym Śląsku).

Od roku jestem Prezesem Stowarzyszenia Bezpartyjny Wrocław powołanego przez grupę mieszkańców miasta zainteresowanych rozwiązaniem miejskich problemów.

Losami Wrocławia interesuję się od zawsze, jestem autorem bloga miastowspolne.pl

Zależy mi na uczynieniu osiedla Borek miejscem przyjaznym dla mieszkańców. Dotyczy to w szczególności rozwiązań komunikacyjnych, które powinny sprzyjać kameralności tej części miasta. Osiedle Borek jest jedną z najładniejszych części miasta. Zasługuje na to, żeby wszelkie wprowadzane tu zmiany odwoływały się do jego klimatu i charakteru. Muszą być realizowane z głową i przy pełnej akceptacji mieszkańców. Prywatnie jestem wielbicielem podcastów i historii mówionych, kolekcjonerem technologicznych gadżetów oraz fanem spacerów po Parku Skowronim w towarzystwie psa Gandalfa (białego Husky).

Okręg 2

Barbara Miernik

Okręg 2, miejsce nr 5

Prywatnie jestem żoną, mamą trojga dzieci i właścicielką psa.

Zawodowo jestem inżynierem, absolwentką Politechniki Wrocławskiej – zajmuję się tematyką ogrzewania i kominów.

Na Osiedlu Borek mieszkam ponad 30 lat, uważam, że jest to jedno z najładniejszych Osiedli we Wrocławiu i całkiem wygodnie się tutaj mieszka.

Mamy dobrą komunikację miejską, w większości niską zabudowę i dużą ilością zieleni. Jednym z takich zielonych miejsc zajmę się podczas kadencji. Skwer przy ul. Jastrzębiej to teren porośnięty trawą. Chciałabym widzieć tam kolorowe krzewy, kwiaty, ścieżki, ławki, żeby było to miejsce wygodne dla mieszkańców.

Podejmę działania w celu poprawy organizacji ruchu samochodowego i remontu chodników, aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych mieszkańców.

Tomasz Turalski

Okręg 2, miejsce nr 9

Jestem członkiem Radny Osiedla i ubiegam się o reelekcję.

Aktywność społeczną mam we krwi – od 18 urodzin jestem dawcą honorowym.

Na co dzień poruszam się na rowerze, lubię aktywnie wypoczywać na Rodzinnym Ogródku Działkowym, a w wolnych chwilach z książką w fotelu.

Obecnie pracuję jako logistyk, jestem kierownikiem projektów zgodnie z moim wykształceniem – inżynier logistyki.

W ubiegłej kadencji pełniłem funkcję Przewodniczącego Komisji Kultury. Do sukcesów zeszłej kadencji mogę zaliczyć remont chodnika przy ul. Ulanowskiego, wyremontowanie skrzyżowania Racławicka/Sokola, załatanie licznych dziur w chodnikach oraz organizację wielu festynów, pikników, wycieczek osiedlowych. Zapoczątkowałem współpracę między trzema osiedlami: Borkiem, Gajowicami i Powstańców Śl., aby wspólnie działać na rzecz remontu ul. Gajowickiej, ponieważ to jedna z najpilniejszych potrzeb.

Na Osiedlu Borek są 2 Okręgi Wyborcze.
Pamiętaj, że możesz wybrać:
w 1 Okręgu aż 9 kandydatów
(ZSP nr 19 ul. Januszowicka 35)
w 2 Okręgu – aż 6 kandydatów!
(SP nr 81 ul. Jastrzębia 26)

Okręg wyborczy nr 1 – głosujesz na 9 kandydatów

al. Akacjowa, A. Waligórskiego, al. Armii Krajowej 1, Cisowa, al. Dębowa, Garwolińska, Grójecka, J. Kaczmarka, Januszowicka, al. Jarzębinowa, al. Jaworowa, Kampinoska, al. Kasztanowa, Kutnowska, al. Lipowa, Powstańców Śląskich P 160-222, Pułtuska, Rawska, R. Weigla, Skierniewicka, Sochaczewska, Sokola 59-79, Sudecka P 98-120, 122-166, Ślężna P 88-226, N 151-227, al. Wiązowa, W. Brossa, al. Wiśniowa N 1-87

Punkt głosowania: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 19 ul. Januszowicka 35-37

Okręg wyborczy nr 2 – głosujesz na 6 kandydatów

B.  Ulanowskiego,  Gajowicka  P  154-200,  N  175-199,  al.  gen.  J.  Hallera  P  2-52,  Jastrzębia,  Modlińska, Oksywska, Orla, Powstańców Śląskich N 145-219, Przelot, Racławicka 1-62A, Saperów, Sępia, Sokola 5-58, Wolbromska, Żurawia

Punkt głosowania: Szkoła Podstawowa nr 81 ul. Jastrzębia 26

O osiedlu

Willowe osiedle na południu Wrocławia swoje początki ma już w 1193 roku. Liczne parki, malownicza architektura i dobre połączenie z centrum czynią tą część miasta bardzo dobrym miejscem do życia.

Borek przyłączono do Wrocławia w roku 1897, wcześniej była to podwrocławska wieś. Mieszkańcy chętnie wprowadzali się na południe miasta – Borek stał się malowniczym, willowym osiedlem. W 1892 roku urządzono w jego granicach Park Południowego, a w latach 1903‒04 zbudowano tu wieżę ciśnień przy al. Wiśniowej, oraz kościół św. Augustyna przy Sudeckiej. W okresie PRL na Borku powstało również kilkadziesiąt bloków mieszkalnych, w tym 8 bloków dziesięciopiętrowych, wzdłuż ul. Powstańców Śląskich. Współcześnie buduje się tam już niewiele, ze względu na ograniczoną ilość działek.

Czy wiesz, że:
Park Południowy to jedyny park we Wrocławiu, który został zaprojektowany od podstaw, a nie jest pozostałością terenów leśnych. Do 1945 roku w Parku Południowym działała elegancka restauracja, niestety nie przetrwała wojny. Oryginalną budowlą jest za to taras widokowy. Park ma 25 hektarów.

Do atutów osiedla należą przede wszystkim dobre połączenie z centrum miasta – przejeżdża tędy łącznie 9 linii tramwajowych (ulicą Powstańców Śląskich, Ślężną i Hallera) i 8 linii autobusowych, rozległe tereny zielone (w tym Park Południowy) oraz ciche, osłonięte od głównych dróg uliczki. Znajduje się tu również największa zajezdnia tramwajowa (nr 4) w mieście.

Borek w liczbach

Liczba mieszkańców w 2017: 13 468
Liczba mieszkańców w 2021: 12 498
Powierzchnia: 2 763 975,38