O osiedlu

Willowe osiedle na południu Wrocławia swoje początki ma już w 1193 roku. Liczne parki, malownicza architektura i dobre połączenie z centrum czynią tą część miasta bardzo dobrym miejscem do życia.

Borek przyłączono do Wrocławia w roku 1897, wcześniej była to podwrocławska wieś. Mieszkańcy chętnie wprowadzali się na południe miasta – Borek stał się malowniczym, willowym osiedlem. W 1892 roku urządzono w jego granicach Park Południowego, a w latach 1903‒04 zbudowano tu wieżę ciśnień przy al. Wiśniowej, oraz kościół św. Augustyna przy Sudeckiej. W okresie PRL na Borku powstało również kilkadziesiąt bloków mieszkalnych, w tym 8 bloków dziesięciopiętrowych, wzdłuż ul. Powstańców Śląskich. Współcześnie buduje się tam już niewiele, ze względu na ograniczoną ilość działek.

Czy wiesz, że:
Park Południowy to jedyny park we Wrocławiu, który został zaprojektowany od podstaw, a nie jest pozostałością terenów leśnych. Do 1945 roku w Parku Południowym działała elegancka restauracja, niestety nie przetrwała wojny. Oryginalną budowlą jest za to taras widokowy. Park ma 25 hektarów.

Do atutów osiedla należą przede wszystkim dobre połączenie z centrum miasta – przejeżdża tędy łącznie 9 linii tramwajowych (ulicą Powstańców Śląskich, Ślężną i Hallera) i 8 linii autobusowych, rozległe tereny zielone (w tym Park Południowy) oraz ciche, osłonięte od głównych dróg uliczki. Znajduje się tu również największa zajezdnia tramwajowa (nr 4) w mieście.

Borek w liczbach

Liczba mieszkańców w 2017: 13 468
Liczba mieszkańców w 2021: 12 498
Powierzchnia: 2 763 975,38