O osiedlu
Pierwsze wzmianki o wsi Olbinum pochodzą z 1175 roku. Ołbin jest drugą, po Starym Mieście, najstarszą częścią Wrocławia, choć aż do początków XIX większa część miejscowości leżała poza granicami miasta. Rok 1945 i obrona Festung Breslau nie odcisnęły wielkiego piętna na tym terenie, dzięki czemu w znacznej części zbudowany jest oryginalnymi kamienicami.
Typowe, ołbińskie obrazki to park Stanisława Tołpy, z charakterystycznym budynkiem Wydziału Architektury, oraz położony zaraz obok neogotycki kościół pw. św Michała Archanioła. Charakterystyczne są także kamienice, a najbardziej znana z nich to półokrągła, secesyjna kamienica przy ulicy Prusa 5. Na Ołbinie znajduje się Dom Edyty Stein oraz były Browar Piast. Do osiedla przynależą rozległe tereny rekreacyjne nad Odrą, oraz ogromna przestrzeń ogródków działkowych.
Czy wiesz, że:
Ludzie ze znakiem P byli pierwszymi polakami, którzy zamieszkali Wrocław jeszcze w czasie wojny. Niestety nie z własnej woli – byli to pracownicy przymusowi, którzy pracowali na ternie miasta w czasie II wojny światowej. Ich los upamiętnia jeden z ołbińskich skwerów – skwer Ludzi ze znakiem P. Nazwa pochodzi od naszywki, którą każdy musiał nosić na swoim ubraniu.
Mieszkańcy są bardzo zaangażowaniu w życie swojego osiedla – głównie dzięki działalności stowarzyszenia Żółty Parasol i ich Centrum Aktywności Lokalnej. Integracją podmiotów działających na ternie osiedla zajmuje się Partnerstwo dla Ołbina, nieformalna grupa skupiająca lokalnych aktywistów. W jego skład wchodzą, między innymi, organizacje pozarządowe, Rada Osiedla Ołbin, filie biblioteki publicznej, MOPS, dyrektorzy placówek oświatowych i deweloperzy.
Główne problemy osiedla wynikają z jego zabudowy, są to w większości ponadstuletnie kamienice, opalane indywidualnie węglem. Dużym problemem osiedla jest smog. Mieszkańcy aktywnie walczą z jakością powietrza – Ołbin jest osiedlem, które najliczniej skorzystało z programu „Zmień piec”. Do początku maja 2021 wymieniono tam 1639 kopciuchów, najwięcej w całym mieście. Kamienice otaczają rozległe podwórka – przysparzające mieszkańców satysfakcji ale i zmartwień. Część podwórek pamięta jeszcze jak spacerowali tam ich niemieccy właściciele. Z roku na rok przybywa coraz więcej ołbińskich podwórek jest rewitalizowanych – tworzona jest infrastruktura dla mieszkańców: place zabaw, miejsca rekreacji czy siłownie.
Ołbin w liczbach:
Liczba mieszkańców w 2017: 34 429
Liczba mieszkańców w 2021: 32 237
Powierzchnia: 2 610 908,42 m2