O osiedlu
W przeszłości teren ten zajmowała wieś wzmiankowana już w 1288 roku. Obecnie osiedle podzielone jest na dwie części ulicą Armii Krajowej, a obie z nich mają swoją unikalną architekturę i ciekawą historię.
Osiedle Henrykowskie zostało wybudowane w 1922 roku. Trzypiętrowe domy kryte dwuspadowym dachem otaczały podwórka, na których urządzono zieleńce i place zabaw dla dzieci oraz zasadzono szpalery drzew. Oczkiem w głowie mieszkańców jest położony obok park Henrykowski – byłe tereny kolejowe, które w najbliższym czasie staną się parkiem dla mieszkańców. Pomysł oczyszczenia i adaptacji terenu trzy razy wygrał już głosowanie WBO. Trwają prace przygotowawcze.
Na południu ulicy Armii Krajowej w 1919 roku powstało osiedle mieszkaniowe Tarnogaj, wybudowane dla pracowników położnej na Tarnogaju gazowni. Obszar zespołu domów ma kształt prostokąta o powierzchni 11 ha i podzielony jest trzema równoległymi ulicami, w zamyśle projektantów zespół miał mieć wygląd kolonii domków jednorodzinnych z ogródkami, otoczonych parawanem wyższej zabudowy.
Ze względu na spore zniszczenia wojenne obszar Tarnogaju, oprócz oryginalnych osiedli, jest uzupełniany o współczesne budownictwo – głównie są to współczesne, wielorodzinne bloki mieszkalne. Ogromną część osiedla stanowią także tereny kolejowe.
Czy wiesz, że:
Na terenie Tarnogaju mieści się siedziba Klubu Miłośników Kolei – stowarzyszenia, które ratuje i remontuje stary tabor kolejowy. Pod swoją opieką mają ponad sto maszyn, które mogły skończyć na złomowisku. Aktywiści walczą o to, żeby móc prezentować swoje zbiory na terenie parku Henrykowskiego.
Mieszkańcy są zaangażowani w życie swojego osiedla. Działa tutaj stowarzyszenie Przyjazny Tarnogaj, aktywnie w życie mieszkańców włącza się rada osiedla, a miejscem scalającym wiele różnych pomysłów i inicjatyw jest Centrum Aktywności Tarnogaju.
Tarnogaj w liczbach:
Liczba mieszkańców w 2017: 6 579
Liczba mieszkańców w 2021: 8 527
Powierzchnia: 2 946 771,94 m2