O osiedlu

Przedmieście Świdnickie obejmuje ulice znajdujące się wewnątrz obszaru ograniczonego od południa nasypem kolejowym od stacji Wrocław Główny na zachód, od zachodu i północnego zachodu – terenami kolejowymi przy Dworcu Świebodzkim, od północy – Fosą Miejską; na wschodzie – częściowo ulicą Dworcową.

Przedmieście świdnickie swoją nazwę zawdzięcza nieistniejącej już Bramie Świdnickiej, którą wstępowało się do centrum miasta tuż przy granicy obecnie istniejącego osiedla. Tu mieszkali niegdyś ludzie zaopatrujący mieszkańców Wrocławia w podstawowe artykuły spożywcze.

Czy wiesz, że:
Do początków XIX wieku na Przedmieściu Świdnickim budowano tylko drewniane domy? Do momentu kapitulacji pruskiego garnizonu przed Napoleonem Bonaparte i rozpoczęcia burzenia fortyfikacji miejskich, za ich obszarem obowiązywał zakaz budowania konstrukcji murowanych. Drewniane domy w razie zbliżającego się do miasta zagrożenia obcych wojsk bezwzględnie wypalano (tak było też w listopadzie 1806, kiedy zbliżały się wojska napoleońskie).

Zabudowa Przedmieścia Świdnickiego obejmuje wiele miejskich kamienic oraz obiektów użyteczności publicznej. Przebiegają tu jedne z głównych ulic Wrocławia: Kościuszki, Piłsudskiego, Piotra Skargi z przedłużeniem Kołłątaja, jak i ul. Grabiszyńska.

Ze znajdującego się na tym osiedlu Dworca Głównego udamy się w niemal każdy zakątek Polski, a sam budynek, odremontowany w latach 2010 – 2012 uznawany jest za jeden z piękniejszych dworców w Polsce. W roku 2018 wymiana pasażerska na stacji wyniosła 21,2 mln osób (58 tys. dziennie) i był to najlepszy wynik w naszym kraju.

Nie spełniający dziś swojej pierwotnej funkcji Dworzec Świebodzki, gmach aresztu, sądu, Komenda Wojewódzka Policji, gmach Sejmu Śląskiego, czyli dzisiejszy NOT, Dom Handlowy Podwale i Dom Handlowy Renoma to wizytówki architektoniczne Przedmieścia Świdnickiego.

Na zderzenie z kulturą nie można tu narzekać. Teatr Muzyczny CAPITOL, Dolnośląskie Centrum Filmowe, czy Teatr Polski zachęcają do odwiedzin. Kameralne spotkania kulturalne, a przy tym pełniąc funkcję Centrum Aktywności Lokalnej prowadzi Ośrodek Działań Artystycznych Firlej.

Przedmieście Świdnickie w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 14550
Liczba mieszkańców w 2021: 14260
Powierzchnia: 1 506 738,62 m2