O osiedlu

Wszyscy chcą mieszkać na Jagodnie! Mimo że łatwiej dojechać stamtąd do Strzelina niż do centrum.

Jagodno powstało na początku XX wieku jako kolonia Brochowa i zapożyczyła nazwę (niem. Lamsfeld Siedlung) od sąsiednich Lamowic Starych (Lamsfeld). Po wojnie obie osady – przyfolwarczną wieś Lamsfeld i kolonię Lamsfeld Siedlung – przemianowano na Jagodno. Teren został włączony do Wrocławia w 1951 roku, razem z sąsiadującym Brochowem i Wojszycami. Główną ulicą osiedla, łączącą je z centrum Wrocławia, jest ul. Buforowa, która wchodzi w skład drogi wojewódzkiej nr 395 łączącej Wrocław, Strzelin, Ziębice i Paczków.

Czy wiesz, że:
Jeszcze 30 lat temu właściwie była tu wieś. U jednej z pań przy ul. Brzozowej można było dostać mleko od krowy i świeże jajka od jej własnych kur. Prawie każdy uprawiał ziemniaki.

Jagodno rozwija się w bardzo szybkim tempie – na osiedlu powstaje bardzo dużo nowych inwestycji, a ceny są niższe niż w innych częściach miasta. Liczba mieszkańców ciągle wzrasta. Teren jest bardzo dobrze skomunikowany z leżącymi pod Wrocławiem miejscowościami, także dzięki dobremu dojazdowi do autostrady. Trochę gorzej dojeżdża się w stronę centrum – mieszkańcy skarżą się na korki, a jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji jest budowa linii tramwajowej. Sytuację może poprawić wybudowany przystanek PKP stacji Iwiny.

Mieszkańcy osiedla chwalą sobie spokój, czyste powietrze i sielską atmosferę okolicy. Prężnie działa rada osiedla – zaangażowana w bieżące sprawy, ważne dla mieszkańców.

Jagodno w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 5 277
Liczba mieszkańców w 2021: 7 533
Powierzchnia: 3 426 952,27 m2