Plac Grunwaldzki

Kandydaci do Rady Osiedla Plac Grunwaldzki

Okręg 2

Marta Muraszkowska

Okręg 2, Miejsce Nr 10

Plac Grunwaldzki to wspaniałe miejsce do życia – przekonuję się o tym codziennie od ponad dziesięciu lat. Tutaj mieszkam, pracuję, wychowuję dzieci, robię zakupy, realizuję swoje hobby, korzystam z bogatej oferty usługowej i rozrywkowej. To miejsce, które jest całością samo w sobie, ale też dobrą drogą do innych części miasta. Mój Plac Grunwaldzki.

Z wykształcenia jestem psychologiem, pracuję w administracji, jestem także redaktorem znanego wrocławskiego portalu internetowego. Doświadczenie w pracy społecznej zdobywałam pełniąc rolę koordynatora regionalnego w dużym, ogólnopolskim programie pomocowym.

Chciałabym, aby Osiedle Plac Grunwaldzki było jeszcze lepszym miejscem do życia. Będę walczyć o ochronę i zagospodarowanie naszych nielicznych terenów zielonych. Chciałabym, aby Rada Osiedla była organem, który jednoczy lokalną społeczność – będę pracować nad tym, aby stała się bardziej widoczna i brała czynny udział w osiedlowych wydarzeniach. Z zachwytem patrzę na działalność osiedlowego Centrum Aktywności Lokalnej – będę je aktywnie wspierać.

Kibicuję mieszkańcom Manhattanu – każda społeczność powinna mieć możliwość samostanowienia. Będę dumnie reprezentować mieszkańców przed radą miejską, i wykorzystywać dostępne środki (Fundusz Osiedlowy, WBO) aby na naszym osiedlu było więcej ławek, zieleni, odbywały się remonty chodników, a także nie brakowało funduszy na sąsiedzkie wydarzenia. 17 października proszę o głos w wyborach do Rad Osiedli.

Artur Muraszkowski

Okręg 2, Miejsce Nr 11

Inżynier, wykładowca akademicki, pasjonat nowych technologii, a także wykorzystania nauki w codziennym życiu. Konstruktor robotów, m.in. pojazdu wykorzystującego promieniowanie UV do niszczenia koronawirusa.

Prywatnie – ojciec dwójki dzieci, pasjonat aktywnego spędzania czasu (rowery, kajaki), miłośnik pieszych wycieczek po górach.

Na Placu Grunwaldzkim mieszka ponad dwadzieścia lat, a we Wrocławiu – od urodzenia.

Ważne są dla mnie także tereny zielone – jako Radny Osiedla będę starał się o środki na zagospodarowanie terenu przy Wybrzeżu Wyspiańskiego.

Chciałbym uregulowania kwestii parkowania na osiedlu, aby miejsca postojowe nie były utrapieniem dla mieszkańców, ale także aby było ich na tyle dużo, aby nie były utrapieniem dla kierowców.

Plac Grunwaldzki to miejsce spotkania wielu ludzi – pracowników biurowców, mieszkańców, studentów – trzeba zadbać o nich wszystkich.

Agata Stęplewska

Okręg 2, miejsce nr 13

Z wykształcenia jestem językoznawcą i geografem, a zawodowo pracuję w branży IT.

Prywatnie jestem mamą ośmioletniej córki, a także wielką miłośniczką zwierząt. Uważam, że na terenie naszego osiedla potrzeby właścicieli czworonogów są zaniedbywane. Brakuje parku dla zwierząt, a także koszy na śmieci w miejscach, gdzie jesteśmy zmuszeni spacerować z pupilami. Teren naszego osiedla to miejsce spotkań wielu ludzi, z różnych krajów. Sama pracuję w międzynarodowym środowisku – chciałabym, aby powstało u nas miejsce integracji międzykulturowej. Będę w ciągłym dialogu z mieszkańcami.

Na Osiedlu Plac Grunwaldzki są 2 Okręgi Wyborcze.

Okręg wyborczy nr 2 – głosujesz na 6 kandydatów

B. Polaka, C. K. Norwida, F. Joliot-Curie, pl. Grunwaldzki, I. Łukasiewicza, J. Mikulicza-Radeckiego, J. M. Hoene-Wrońskiego, K. Marcinkowskiego, wyb. L. Pasteura, M. Smoluchowskiego, M. Curie-Skłodowskiej, M. Wrocławczyka, Nauczycielska, O. Bujwida 25, Piwna, wyb. S. Wyspiańskiego, Szczytnicka, T. Chałubińskiego, W. Nehringa, Z. Janiszewskiego

Punkt głosowania: Szkoła Podstawowa nr 12 ul. Zygmunta Janiszewskiego 14


Okręg wyborczy nr 1 – głosujesz na 9 kandydatów

Benedyktyńska, E. Suchardy, Grunwaldzka P 2-88, N 3-69, H. Sienkiewicza N 29-131, kard. S. Wyszyńskiego N 29-45, Ładna, Ł. Górnickiego N 1A-7, P 4-12, M. Reja 2-22, P 24-26, M. Sępa- Szarzyńskiego 28-52, Miła, O. Minkowskiego, Piastowska 1-38, 40, W. Roentgena

Punkt głosowania: Rada Osiedla Plac Grunwaldzki ul. Mikołaja Sępa Szarzyńskiego 51

Kamienice, plomby, brutalizm, współczesne budynki ze szkła. W architekturze Osiedla Plac Grunwaldzki można wyczytać burzliwe dzieje tego rejonu miasta.

Do połowy XIX wieku była to część Wrocławia z reprezentacyjnymi kamienicami, niektóre z nich ocalały i wciąż imponują swoim przepychem. Decyzja o budowie arterii łączącej centrum miasta z terenami rekreacyjnymi zapadła w latach osiemdziesiątych XIX wieku, będą pierwowzorem obecnego układu osiedla, z szeroką drogą łączącą mosty. Przełomowym rokiem dla obecnego kształtu osedla był 1945 i obrona Festung Breslau.

Czy wiesz, że:
Oś pomiędzy obecnym mostem Szycztnickim a mostem Grunwaldzkim miała posłużyć za lotnisko. Zburzono wszystkie budynki – zarówno mieszkalne, jak i obiekty użyteczności publicznej. Z lotniska wystartowały tylko dwa samoloty – jeden z rannymi żołnierzami, a drogim ewakuował się sam Karl Hanke, pomysłodawca budowy pasa startowego.

Osiedle Plac Grunwaldzki znane jest ze swojej architektury – typowym osiedlowym „obrazkiem” jest widok mostu Grunwaldzkiego, jednego z niewielu w Polsce mostu wiszącego. Jego budowa przypada na początek XX wieku. Zaraz obok Odry znajduje się zespół sześciu bloków – to Manhattan, kompleks usługowo-mieszkalny zaprojektowany przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak, a zbudowany w latach 70. Charakterystyczne budynki to też Kredka i Ołówek – akademiki. Teren osiedla kojarzony jest zresztą ze studentami – tutaj znajdują się siedziby trzech wrocławskich uczelni: Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Medycznego i Akademii Rolniczej.

Serce osiedla stanowi ważny węzeł komunikacyjny – Rondo Reagana, wybudowane w latach 2006-2007. Zatrzymuje się tam 7 linii tramwajowych i 19 autobusowych. Obok znajduje się Pasaż Grunwaldzki – wybudowane w 2007 roku centrum handlowe.

Mieszkańcy placu Grunwaldzkiego od lat szukają swojej tożsamości – ze względu na swój „przechodni” charakter, uczelnie i dużą ilość biurowców, budowanie społeczności lokalnej na tym terenie jest trudne. Od 2019 roku na osiedlu działa Fundacja Ładne Historie, która łączy mieszkańców organizując lokalne wydarzenia, między innymi na podwórkach. Prowadzi też, działające w sieci CAL, Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży na Osiedlu Plac Grunwaldzki.

Plac Grunwaldzki w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 14 390
Liczba mieszkańców w 2021: 12 574
Powierzchnia: 1 445 148,80 m2