O osiedlu

Kamienice, plomby, brutalizm, współczesne budynki ze szkła. W architekturze Osiedla Plac Grunwaldzki można wyczytać burzliwe dzieje tego rejonu miasta.

Do połowy XIX wieku była to część Wrocławia z reprezentacyjnymi kamienicami, niektóre z nich ocalały i wciąż imponują swoim przepychem. Decyzja o budowie arterii łączącej centrum miasta z terenami rekreacyjnymi zapadła w latach osiemdziesiątych XIX wieku, będą pierwowzorem obecnego układu osiedla, z szeroką drogą łączącą mosty. Przełomowym rokiem dla obecnego kształtu osedla był 1945 i obrona Festung Breslau.

Czy wiesz, że:
Oś pomiędzy obecnym mostem Szycztnickim a mostem Grunwaldzkim miała posłużyć za lotnisko. Zburzono wszystkie budynki – zarówno mieszkalne, jak i obiekty użyteczności publicznej. Z lotniska wystartowały tylko dwa samoloty – jeden z rannymi żołnierzami, a drogim ewakuował się sam Karl Hanke, pomysłodawca budowy pasa startowego.

Osiedle Plac Grunwaldzki znane jest ze swojej architektury – typowym osiedlowym „obrazkiem” jest widok mostu Grunwaldzkiego, jednego z niewielu w Polsce mostu wiszącego. Jego budowa przypada na początek XX wieku. Zaraz obok Odry znajduje się zespół sześciu bloków – to Manhattan, kompleks usługowo-mieszkalny zaprojektowany przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak, a zbudowany w latach 70. Charakterystyczne budynki to też Kredka i Ołówek – akademiki. Teren osiedla kojarzony jest zresztą ze studentami – tutaj znajdują się siedziby trzech wrocławskich uczelni: Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Medycznego i Akademii Rolniczej.

Serce osiedla stanowi ważny węzeł komunikacyjny – Rondo Reagana, wybudowane w latach 2006-2007. Zatrzymuje się tam 7 linii tramwajowych i 19 autobusowych. Obok znajduje się Pasaż Grunwaldzki – wybudowane w 2007 roku centrum handlowe.

Mieszkańcy placu Grunwaldzkiego od lat szukają swojej tożsamości – ze względu na swój „przechodni” charakter, uczelnie i dużą ilość biurowców, budowanie społeczności lokalnej na tym terenie jest trudne. Od 2019 roku na osiedlu działa Fundacja Ładne Historie, która łączy mieszkańców organizując lokalne wydarzenia, między innymi na podwórkach. Prowadzi też, działające w sieci CAL, Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży na Osiedlu Plac Grunwaldzki.

Plac Grunwaldzki w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 14 390
Liczba mieszkańców w 2021: 12 574
Powierzchnia: 1 445 148,80 m2