O osiedlu

Jak wskazuje sama nazwa osiedla, składa się ono z czterech części, które do 1928 roku były niezależnymi miejscowościami. Jest to południowa część Wielkiej Wyspy.

Pierwsze wzmianki o osadach na terenie dzisiejszego Biskupina pochodzą z 1155 roku – istniała tam wieś o nazwie Koczotow. Współczesna nazwa osiedla wywodzi się z 1794 roku, wieś nazywała się wtedy Bischofswalde – las biskupi. Rozkwit tego terenu to koniec XIX wieku – był związany z budową obiektu turystyczno-rekreacyjnego Etablissement Wilhelmshafen, oraz początkami żeglugi turystycznej po Odrze.

Sępolno pierwszy raz jako osada zostało wspomniane w  1353 roku. Do czasu przekopania Kanału Nawigacyjnego i Powodziowego teren często był podtapiany. Stało się to w latach 1912 – 1917, a już w 1919 architekci: Paul Heim, Hermann Wahlich i Albert Kempter zaczęli na tym terenie realizować koncepcję miasta – ogrodu. Efekty ich pracy widzimy do dziś. Teren nie ucierpiał podczas obrony Festung Breslau i nadal fascynuje miłośników odważnych rozwiązań urbanistycznych.

Z roku 1149 pochodzi pierwsza wzmianka o wsi Opatowice, która obejmowała teren dzisiejszych Bartoszowic. W 1794 wspomina się już o osobnej wsi Bartheln – ze względu na częste podtopienia był to teren głównie uprawny. Rozwój osiedla to lata 60 XX wieku co widać w architekturze – są to głównie budynki z „wielkiej płyty”.

Dąbie stało się niezależną wsią w 1496 roku. Ta część Wielkiej Wyspy była, i nadal jest traktowana przez mieszkańców Wrocławia jako tereny rekreacyjne i spacerowe. Znajduje się tutaj Ogród Zoologiczny, Hala Ludowa, Czasoprzestrzeń i WUWA: eksperymentalne osiedle, które powstało w 1929 jako część wystawy mieszkalnictwa.

Czy wiesz, że:
W lipcu 2006 roku w zagadkowych okolicznościach spłonęło modelowe drewniane przedszkole przy ulicy Wróblewskiego- część osiedla WUWA. Miasto zobowiązało właściciela działki do odbudowania przedszkola zgodnie z przedwojennymi planami. Odbudowę zakończono w styczniu 2014 r. W 2020 roku osiedla Werkbundu, w tym WUWA, otrzymały Znak Dziedzictwa Europejskiego, przyznany przez Komisję Europejską.

Na terenie osiedla działają aż dwa Centra Aktywności Lokalnej: Czasoprzestrzeń – w miejscu nieczynnej zajezdni tramwajowej, oraz Gniazdo na Potebni 41 – miejsce prowadzone przez radę osiedla. Mieszkańcy od lat czekają także na budowę Alei Wielkiej Wyspy – 3,5-kilometrowa trasa ma połączyć ulicę Krakowską z ulicą Mickiewicza, powstaną m.in. mosty przez Oławę i Odrę. Droga będzie miała po jednym pasie ruchu w każdą stronę.

Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 20 867
Liczba mieszkańców w 2021: 20 188
Powierzchnia: 5 902 654,75 m2