Lipa Piotrowska

Kandydaci do Rady Osiedla Lipa Piotrowska

Magdalena Cymbała

Miejsce Nr 1

Od 10 lat z powodzeniem nadzoruję pracę działu administracji w znanej wrocławskiej spółce. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Ekonomicznym, a także Politechnice Wrocławskiej.

Mieszkam na Lipie Piotrowskiej od 2013 roku, codziennie obserwując zmiany zachodzące na naszym osiedlu. Niewątpliwie wiele się zmieniło od tego czasu, co nie oznacza, że nic już nie można poprawić.

Chciałabym wykorzystać swoje bogate doświadczenie by polepszyć życia na Naszym Osiedlu.

Bartosz Francman

Miejsce Nr 4

Mam 46 lat. Pracuję w firmie Nokia jako specjalista.

Jestem mieszkańcem osiedla Kminkowa praktycznie od początku jego istnienia, czyli od roku 2013. Znam problemy i bolączki mieszkańców nowej części Lipy Piotrowskiej.

Założyłem i prowadziłem stronę internetową, gdzie mieszkańcy mogli się dzielić swoimi uwagami na temat budowy i wspierać w różnych sprawach.

Byłem zaangażowany w realizację projektów z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Jestem osobą pracowitą, dobrze zorganizowaną i skupioną na realizacji wyznaczonych celów.

Kamil Gil

Miejsce Nr 5

Z wykształcenia jestem dietetykiem. Jako medyk rozumiem jak ważne jest ciągłe kształcenie się – dlatego też dokształcam się na kierunku Zdrowie Publiczne na Uniwersytecie Medycznym, aby jeszcze lepiej zrozumieć problemy i potrzeby ludzi.

Doświadczenie w działaniu na rzecz społeczeństwa zbieram aktywnym zaangażowaniem w organizacjach pozarządowych, w których codziennie podnoszę swoje umiejętności i kompetencje.

Interesuje się tym co dookoła, jednak ze względu na swoje wykształcenie oraz zainteresowania głównie zwracam uwagę na zdrowie oraz aktywność fizyczną. Swoje działania opieram na zmniejszeniu nadwagi i otyłości wśród populacji poprzez aktywizację w sport oraz zdrowe odżywianie.

W jednym z najszybciej rozwijających się osiedli, gdzie kreuje się nowe, młode pokolenie, swoje działania chciałbym oprzeć na stworzeniu miejsc, a także przestrzeni na aktywne spędzenie czasu wolnego.

Wiem, że podstawą społeczności lokalnej są ludzie, dlatego właśnie na mieszkańców Lipy Piotrowskiej chciałbym poświęcić najwięcej czasu wysłuchując ich potrzeb tak, by móc je realizować.

Karolina Roswag-Nowacka

Miejsce Nr 13

Jestem inżynierem budownictwa, a prywatnie żoną i mamą nastolatka.

Do Wrocławia przyjechałam 19 lat temu na studia. Zakochałam się w tym mieście, dlatego mieszkam tu do dziś. Żartobliwie mówię o sobie “wrocławianka z wyboru”.

Z Lipą Piotrowską związałam się niedawno, wcześniej przez 14 lat mieszkałam na Maślicach.

Lipa Piotrowska jest obecnie bardzo prężnie rozwijającym się osiedlem, dlatego też postanowiłam kandydować do Rady Osiedla.

Chciałbym mieć wpływ na ten proces, aby przebiegał on harmonijnie z poszanowaniem potrzeb mieszkańców osiedla.

Na Osiedlu Lipa Piotrowska jest 1 Okrąg Wyborczy.

Okręg wyborczy nr 1 – głosujesz na 15 kandydatów

Anyżowa,  Bakaliowa,  Bazyliowa,  Cynamonowa,  Czarnuszkowa,  Ćwiczebna  N 1-11,  Gorczycowa, H. Marusarzówny, Jałowcowa,  Kaczeńcowa,  Kaparowa,  Kminkowa  P  6-64,  N  21-63,  Kominiarska  3-14,  Koperkowa,  Korzenna,  Laurowa, Lawendowa  3,  P  22-24,  Lukrecjowa,  Majerankowa,  Melisowa  N  13-33,  Miętowa  1,  3,  Miętowa  Południowa,  Obornicka 235A, 237, Ostowa, Pełczyńska, Perzowa, Podbiałowa, Pokrzywowa, Szałwiowa, Szczawiowa, Tymiankowa, Waniliowa

Punkt głosowania:

Siedziba Rady Osiedla Lipa Piotrowska ul. Tymiankowa 3

Choć pierwsze doniesienia o wsi Lipa Piotrowska pochodzą z XIV wieku dopiero ostatnio osiedle to zanotowały radykalny wzrost ludności.

W XVIII wieku wieś Lipa, rozwijająca się wzdłuż drogi z Wrocławia do Obornik w okolicy skrzyżowania dzisiejszych ulic Pełczyńskiej, Kaczeńcowej i Kominiarskej. Stanowiła majątek szlachecki powiązany własnościowo ze Świniarami. Administracyjnie przynależała do dystryktu wrocławskiego księstwa wrocławskiego, który został przekształcony w 1742 r., po zajęciu Śląska przez Prusy, w powiat wrocławski. W 1799 roku Lipa została sprzedana radcy wojennemu i leśnemu Peterowi Friedrichowi von Triebenfeldowi. Nowy właściciel wioski wybudował przy drodze w kierunku Świniar (na północny zachód od wlotu dzisiejszej ulicy Tymiankowej) domy, z których w 1802 roku powstała kolonia Petersdor.

W 1905 roku wieś liczyła 454 mieszkańców, dla 442 językiem ojczystym był niemiecki, a dla 12 polski. Do czasu przeprowadzenia ostatniego niemieckiego spisu powszechnego w 1939 roku liczba ludności zwiększyła się do 668 osób. W połowie lutego 1945 roku miejscowość została zajęta przez Armię Czerwoną. Nadana po II wojnie światowej polska nazwa Lipa Piotrowska nie odzwierciedlała już bezpośrednio historycznej genezy wsi jako powstałej z dwóch odrębnych osad. W powojennych polskich strukturach administracyjnych miejscowość pierwotnie wchodziła w skład gminy Widawa w ramach powiatu wrocławskiego. Po likwidacji gmin w 1954 roku Lipa Piotrowska była częścią gromady Widawa. Miejscowość w grudniu 1970 roku liczyła 722 mieszkańców.

Czy wiesz, że:
Na posesji przy ulicy Pełczyńskiej 33 znajduje się jedyny na Lipie Piotrowskiej obiekt architektoniczny figurujący w rejestrze zabytków, dawny fort piechoty, w którym mieści się obecnie Mobilne Muzeum Militarne. Wybudowany w latach 1890–1891 jako schron kompanii piechoty nr 9, został rozbudowany w 1912 roku, a następnie w latach 1944–1945. Sąsiadują z nim dwa bliźniacze (na obu flankach) schrony-wartownie. Wraz z polami minowymi założonymi pod koniec II wojny światowej fort stanowi fragment pasa fortyfikacji okalających dawną Festung Breslau od północy.

1 stycznia 1973 roku Lipa Piotrowska wraz z sąsiednimi miejscowościami została przyłączona do Wrocławia. Lipa Piotrowska przez kilkadziesiąt lat po włączeniu w granice miasta jako osiedle położone peryferyjnie i w sąsiedztwie funkcjonujących pól irygacyjnych nie była przedmiotem żadnych znaczących inwestycji komunalnych bądź mieszkaniowych, w rezultacie czego liczba ludności na przełomie wieków spadła do około pół tysiąca. Przełomem okazało się dopiero uchwalenie w 2009 roku planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru dawnych gruntów rolnych między północną częścią osiedla a Praczami Widawskimi, gdzie przewidziano powstanie nowego Zespołu Urbanistycznego Kminkowa.

W latach dwudziestych XXI wieku w związku z oddaniem kolejnych dużych inwestycji mieszkaniowych przewidywany jest dalszy intensywny rozwój osiedla, które docelowo zamieszkiwać może nawet kilkanaście tysięcy osób

Lipa Piotrowska w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 1844
Liczba mieszkańców w 2021: 3350
Powierzchnia: 2886183,99 m2