O osiedlu

Muchobór Mały to osiedle leżące w zachodniej części Wrocławia. W granicach miasta znajduje się od 1928 roku.

Muchobór Mały był wsią, której centrum usytuowane było na prawym brzegu rzeki Ślęzy, w rejonie dzisiejszego skrzyżowania ulicy Muchoborskiej i Traktatowej, w pobliżu stacji kolejowej Wrocław-Muchobór. W 1311 po raz pierwszy pojawia się nazwa Muchobór Mały, jako Mochbor parvum, a w 1425 jako Mochebor Minor.

W XIV wieku znajdowały się tu dwa folwarki. W 1795 było tu 100 mieszkańców i 21 gospodarstw. Połączenie kolejowe osada otrzymała w 1874 roku.

Czy wiesz, że:
Obecnie wiele nazw ulic na Muchoborze Małym wywodzi się od nazw różnych państw, a przed wojną nawiązywały do nazw zamorskich niemieckich posiadłości kolonialnych, np.: Windhuk Straße – dziś ul. Angielska; Tanga Straße – Australijska; Samoa Straße – Holenderska; Duala Straße – Grecka; Togo Straße – Kanadyjska; Apia Straße – Norweska.

W 1828 roku osada ta została przyłączona do Wrocławia jako dynamicznie rozwijająca się dzielnica robotniczo-przemysłowa. Na początku kwietnia 1945 roku osada została przejęta przez Armię Czerwoną.

Obecnie Muchobór Mały usytuowany na prawym brzegu rzeki Ślęży, otoczony jest z trzech stron ogródkami działkowymi, a od północy graniczący z ulicą Strzegomską. Zabudowę osiedla stanowią w większości domki jedno- i dwurodzinne oraz szeregowe, powstałe przeważnie już w latach 30. XX wieku.

Muchobór Mały w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 8355
Liczba mieszkańców w 2021: 7951
Powierzchnia: 4 972 007,62 m2