O osiedlu

O dawnych dziejach Hub przypomina pewien szczególny obiekt. Obecnie na terenie, o którym wzmianki sięgają roku 1346, znajdują się najważniejsze obiekty rekreacyjne i komunikacyjne w mieście.

Huby, i ukryta obecnie w cieniu druga historyczna część miasta – Glinianki, to wrocławskie osiedle wybudowane na średniowiecznych kopalinach gliny. Obie wsie zostały przyłączone do Wrocławia w 1868 roku, a od 1991 roku widnieją jako jedno osiedle.

Historia tych terenów sięga średniowiecza, choć rola, jaką pełni w obecnym funkcjonowaniu miasta ukształtowała się w czasach współczesnych. Osiedle architektonicznie dzieli się na dwie części: Stare Huby, między torami kolejowymi a ulicą Kamienną – gdzie dominują kamienice sprzed II wojny światowej, natomiast obszar między ulicą Kamienną a aleją Armii Krajowej to tzw. Nowe Huby zbudowane w latach 70. XX wieku.

Najważniejszym obiektem Hub jest dworzec autobusowy, „wchłonięty” przez centrum handlowe Wroclavia. Od strony osiedla wejdziemy także do drugiego, najważniejszego centrum komunikacyjnego, czyli dworca kolejowego. Inne ważne punkty osiedla to wrocławski aquapark na ulicy Borowskiej, oraz Browar Mieszczański, który obecnie mieści centrum kulturalno – rozrywkowe.

Czy wiesz, że:
Na skrzyżowaniu ulicy Borowskiej i Suchej, zaraz naprzeciwko galerii Wroclavia, rośnie ogromny dąb, jeden z nielicznych w mieście pomników przyrody. Ma ponad 180 lat. W 2006 roku nadano mu imię „Przewodnik”.

Mieszkańcy Hub mogą cieszyć się sprawnie działającą radą osiedla, która dba o osiedlową infrastrukturę i porządek. W 2020 roku mieszkańcy zjednoczyli się w walce o projekt WBO Psia Hubka. Dzięki dofinansowaniu miasta przy ulicy Hubskiej powstanie park z placem zabaw dla psów.

Huby w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 21 072
Liczba mieszkańców w 2021: 19 636
Powierzchnia: 2 065 795,01 m2