O osiedlu

Nadodrze to niewątpliwie osiedle z niezwykłym potencjałem. To tutaj od 2012 roku skutecznie realizowany jest program jego rewitalizacji.

Małe restauracje, punkty rzemiosła artystycznego i usługowego, galerie sztuki usytuowane w przedwojennych kamienicach to charakterystyczny krajobraz Nadodrza.

Wiele z tych punktów usługowych przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Prawdziwi mistrzowie w swoich fachach szkolą uczniów, aby wiele zawodów mogło przetrwać. W poszukiwaniu kaletnika, szewca, krawca spokojnie można się udać na Nadodrze. Tutaj w lokalach na parterze nauczycie się np. szyć w pierwszej szycio-kawiarni we Wrocławiu „Róża Rozpruwacz”, kupicie pyszny chleb w małej lokalnej piekarni przy ul. Jagiellończyka, czy dołączycie do interesujących dyskusji w Infopunkcie Łokietka 5, które m.in. koordynuje kontakt mieszkańców z urzędami, skupia różnorodne środowiska funkcjonujące na Nadodrzu.

Czy wiesz, że
Lodziarnia Roma działająca przy ul. Rydygiera i mająca swój początek w 1946 roku ma swoje własne laboratorium smaku. Wszystkie lody robione są na miejscu. Brytyjski dziennik „The Guardian” umieścił tę lodziarnię wśród 20 najlepszych w Europie.

Obecne granice osiedla zostały ustalone w 1991 roku, kiedy Nadodrze wydzielono z większego osiedla Ołbin. W skład Nadodrza wchodzi również jedna wyspa  – Kępa Mieszczańska. 

Jedną z pereł architektonicznych nie tylko całego osiedla, ale i Wrocławia jest Dworzec Nadodrze, który liczy już ponad 150 lat. Dworzec ten jeszcze niedawno był zaraz za Dworcem Głównym najbardziej użytkowanym dworcem we Wrocławiu. Niestety ostatnio niszczeje i czeka na nowego właściciela, który przypomni jego dawny blask.

To z Nadodrza idzie ciepło do większości naszych domów – przy ul. Łowieckiej mieści się bowiem Elektrociepłownia.

Nadodrze w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 24828
Liczba mieszkańców w 2021: 23877
Powierzchnia: 1 986 012,66 m2