O osiedlu
Sołtysowice to osiedle głównie zabudowane przez domy jednorodzinne w zabudowie szeregowej lub wolnostojącej oraz wielorodzinne w niskiej zabudowie. Zostało włączone w granice Wrocławia w 1951 roku.
Najstarsza wzmianka o wsi Sołtysowice pochodzi z 1312 roku, kiedy nosiła nazwę „Schultheschowycz”. Badania dowodzą, że w XII wieku na tym terenie mieścił się gród.
Na początku XIX wieku Sołtysowice były znane z hodowli owiec i bydła. W roku 1845 spisano tu 227 mieszkańców, z tego większość stanowili katolicy. Na tym terenie znajdował się wówczas folwark, 33 domy, gospoda, krawiec, szewc i kupiec, dalej przeważała hodowla owiec. Gdy w 1868 uruchomiono linię kolejową Wrocław – Oleśnica stacja kolejowa znajdującą się na Sołtysowicach dała możliwość rozwoju wsi. W jej niedalekiej odległości, w 1890 roku powstała cukrownia.
Czy wiesz, że:
Po 1933 utworzono na Sołtysowicach oddział więzienia karnego i młodzieżowego we Wrocławiu. W czasie II Wojny Światowej był to obóz przejściowy przez który przeszło ok. 10 000 więźniów. Po powstaniu warszawskim do obozu przywieziono ok. 1000 osób, które tu przebywały kilka dni. Obecnie na miejscu obozu znajduje się kamień pamiątkowy.
Po 1945 roku osada nosiła nazwę Sułkowice, stąd też pamiątkowa nazwa Młyna znajdującego się przy al. Poprzecznej.
Sołtysowice są osiedlem typowo podmiejskim o zachowanym w dużej mierze klimacie wiejskim. Z dnia na dzień coraz mocniej się rozbudowuje. Głównymi ulicami osiedla są: Sołtysowicka, Redycka oraz Poprzeczna. Przy ulicy Sołtysowickiej znajduje się stadion sportowy, na którym gra drużyna MKS Sołtysowice. W Parku Sołtysowickim odnajdziemy zaś ślady wspomnianego grodziska.
Sołtysowice w liczbach:
Liczba mieszkańców w 2017: 3702
Liczba mieszkańców w 2021: 4764
Powierzchnia: 4 547 041,08 m2