Sołtysowice

Kandydat do Rady Osiedla Sołtysowice

Krzysztof Łagojda

Okręg wyborczy Nr 1, miejsce nr 9

Urodziłem się i wychowałem w malowniczych zakątkach ziemi kłodzkiej.

Z zawodu jestem historykiem. Ukończyłem studia historyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie obecnie finalizuję rozprawę doktorską.

Jestem autorem artykułów i książek z zakresu historii II wojny światowej i PRL.

Od zawsze byłem osobą szalenie ambitną, pracowitą i pragmatyczną. Staram się nie kierować emocjami, a realnie spoglądać na dane sprawy i szukać rozwiązania problemu. Cecha ta wydaje mi się istotna, kandydując na stanowisko radnego. Nie boję się nowych wyzwań, dlatego od ponad roku prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i mocno zaangażowałem się w pracę na rzecz Dolnośląskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych.

Sprawa funkcjonowania osiedli i ich problemów na tle dużego miasta jakim jest Wrocław jest mi bliska. Praca na rzecz małej, lokalnej społeczności wiąże się z trudem godzenia wielu obowiązków, ale jestem pewien, że może przynieść również wiele satysfakcji. Jestem gotowy podjąć się tego ambitnego wyzwania.

Na Osiedlu jest 1 Okręg Wyborczy.

Okręg wyborczy nr 1 – głosujesz na 15 kandydatów

Bagatela, Bombardierska, B. Knastera, Czytankowa, E. Marczewskiego, Elementarzowa, Fortowa, Gimnazjalna, Kanonierska, Lekcyjna, L. Herbsta, M. Falskiego, al. Poprzeczna 1, 37-68A, Przejazdowa, R. Wojaczka, Redycka 1-90, Sołtysowicka N 11-15, 25-73, Strzelecka, Torfowa

Punkt głosowania: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 (Szkoła Podstawowa nr 40) ul. Sołtysowicka 34

Sołtysowice to osiedle głównie zabudowane przez domy jednorodzinne w zabudowie szeregowej lub wolnostojącej oraz wielorodzinne w niskiej zabudowie. Zostało włączone w granice Wrocławia w 1951 roku.

Najstarsza wzmianka o wsi Sołtysowice pochodzi z 1312 roku, kiedy nosiła nazwę „Schultheschowycz”. Badania dowodzą, że w XII wieku na tym terenie mieścił się gród.

Na początku XIX wieku Sołtysowice były znane z hodowli owiec i bydła. W roku 1845 spisano tu 227 mieszkańców, z tego większość stanowili katolicy. Na tym terenie znajdował się wówczas folwark, 33 domy, gospoda, krawiec, szewc i kupiec, dalej przeważała hodowla owiec. Gdy w 1868 uruchomiono linię kolejową Wrocław – Oleśnica stacja kolejowa  znajdującą się na Sołtysowicach dała możliwość rozwoju wsi. W jej niedalekiej odległości, w 1890 roku powstała cukrownia.

Czy wiesz, że:
Po 1933 utworzono na Sołtysowicach oddział więzienia karnego i młodzieżowego we Wrocławiu. W czasie II Wojny Światowej był to obóz przejściowy przez który przeszło ok. 10 000 więźniów. Po powstaniu warszawskim do obozu przywieziono ok. 1000 osób, które tu przebywały kilka dni. Obecnie na miejscu obozu znajduje się kamień pamiątkowy.

Po 1945 roku osada nosiła nazwę Sułkowice, stąd też pamiątkowa nazwa Młyna znajdującego się przy al. Poprzecznej.

Sołtysowice są osiedlem typowo podmiejskim o zachowanym w dużej mierze klimacie wiejskim. Z dnia na dzień coraz mocniej się rozbudowuje. Głównymi ulicami osiedla są: Sołtysowicka, Redycka oraz Poprzeczna. Przy ulicy Sołtysowickiej znajduje się stadion sportowy, na którym gra drużyna MKS Sołtysowice. W Parku Sołtysowickim odnajdziemy zaś ślady wspomnianego grodziska.

Sołtysowice w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 3702
Liczba mieszkańców w 2021: 4764
Powierzchnia: 4 547 041,08 m2