O osiedlu

Nowy Dwór to nie tylko współczesne osiedle z wielkiej płyty. Historia tego miejsca sięga XIII wieku.

Pierwsze wzmianki o Curia Nova, czyli Nowym Dworze pojawiły się w okolicach roku 1280, kiedy to książę Henryk zwolnił należącą do klasztoru Najświętszej Maryi Panny na Piasku osadę z wszelkich jurysdykcji.

Dopiero w 1810 roku tereny te zostały własnością miasta, a włączone w jego granice w 1928.

W pierwszej połowie 1938 roku na Nowym Dworze zwanym wówczas Maria Höfchen, rozpoczęto budowę osiedla wspólnotowego, przeznaczonego głównie dla pracowników pobliskiej fabryki taboru szynowego Linke-Hofmann Werke A.G. Projekt przewidywał duży, liczący ok. 2500 mieszkań dla 10000 osób, kompleks mieszkaniowy w wolnostojącej i szeregowej, dwu-i trzypiętrowej zabudowie. W związku z planowaną już wojną w projekcie osiedla znajdowały się piwnice przeciwlotnicze. Miała tu powstać swoista „wiejska wspólnota” z kościołami dla dwóch wyznań, kinem, pocztą, sklepami, a nawet ośrodkiem dla Hitlerjugend. Budowę osiedla zrealizowano tylko w części: przerwał ją wybuch i koniec wojny. W lutym 1945 roku osiedle opustoszało niemal całkowicie.

Czy wiesz, że:
Na tym modelowym wiejskim osiedlu nie mógł zamieszkać każdy. Wybór mieszkańców miał być kierowany ze względu na ich światopogląd, czystość rasową oraz wiarygodność polityczną.

Pozostałości po poniemieckim osiedlu w dalszym ciągu widać we wschodniej części osiedla, gdzie znajdują się dwupiętrowe budynki wielorodzinne.
W latach 70-tych ubiegłego stulecia na Nowym Dworze zaczęto budowę charakterystycznych dla niego bloków z wielkiej płyty. Między wysokimi budynkami (2 z nich mają aż 15 pięter) usytuowane są boiska, place zabaw oraz tereny zielone.

Na Nowym Dworze działa m.in. Centrum Kultury Wrocław Zachód oraz Młodzieżowy Dom Kultury. Na osiedle można dojechać licznymi połączeniami autobusowymi, jak i koleją. W budowie jest już linia tramwajowa biegnąca ulicą Strzegomską, aż do pętli Nowy Dwór.

Nowy Dwór w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 16421
Liczba mieszkańców w 2021: 15501
Powierzchnia: 1 908 097,99 m2