O osiedlu

Kowale to położone między rzeką Widawą, a kanałami żeglugowymi Odry osiedle, przyłączone do granic Wrocławia w 1928 roku.

Zabudowa Kowal jest mocno zróżnicowana – w większości znajdują się tu domy jednorodzinne, ale w zachodniej części również liczne bloki i kamienice.

Czy wiesz, że:
Nazwa miejscowości pochodzi od zawodu kowala. Heinrich Adamy w swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu wymienia jako pierwotną, zanotowaną nazwę miejscowości polską formę Kowalowice podając jej znaczenie „Schmiededorf” czyli „Wieś kowali”.

Głównymi ulicami osiedla są: ul. ulica Kowalska, która łączy sąsiednie osiedla Sołtysowice oraz Swojczyce, jak również ulice Krzywoustego, Brücknera i Kwidzyńska.

W części wschodniej Kowal znajdują się zakłady przemysłowe takich firm jak: „Viscoplast”, „Polifarb”, „Police”. Tu działa również wrocławski rzemieślniczy browar „Profesja”. We wschodniej części osiedla mieści się stacja kolejowa Wrocław-Kowale.

Po II Wojnie Światowej osiedle Kowale przez krótko nosiło nazwę Mirowiec. Obecnie tym mianem określa się część położoną między ulicami Brücknera, Olsztyńską, Kowalską i Krzywoustego.

Na terenie osiedla przy ulicy Ełckiej planowane jest powstanie Centrum Aktywności Lokalnej z placem zabaw dla dzieci i siłownią na powietrzu.

Kowale w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 2340
Liczba mieszkańców w 2021: 2519
Powierzchnia: 6 429 978,46 m2