O osiedlu

Położone na obszarze Wielkiej Wyspy wsie: Zacisze, Zalesie i Szczytniki zostały włączone do Wrocławia odpowiednio w roku 1904, 1928 i 1968, a w 1991 roku utworzyły malownicze, willowe osiedle, z rozległymi terenami rekreacyjnymi.

Najstarszą częścią osiedla jest teren Szczytnik – pierwsze wzmianki o miejscowości Stitnici pochodzą z 1204 roku. Nazwa wsi sugeruje, że zajmowano się tam szczytnictwem, czyli produkcją tarcz. Według spisu miejscowości w Polsce istnieje 14 wsi, które noszą taką nazwę.

Większą część osiedla stanową tereny rekreacyjne – Park Szczytnicki, Stadion Olimpijski, kąpielisko Morskie Oko i sztucznie usypane wzniesienie – Kilimandżaro, o wysokości 134 m npm.

Czy wiesz, że:
Wzgórze zostało usypane na początku XX wieku z mułu i żwiru wykopywanego pod budowę kanału powodziowego, a następnie przysypane warstwą gleby o grubości 0,5 metra, oraz zalesione drzewami liściastymi. Na wzgórzu znajdują się liczne ścieżki rowerowe, przeprowadza się tam zawody rowerzystów i motocrossowców. Według pomysłów z 2001 na wzgórzu miał mieścić się… stok narciarski.

Ośrodkiem integrującym lokalną społeczność jest Centrum Aktywności Lokalnej Chopina. Działa w nim, między innymi, kółko szachowe i brydżowe, kącik krawiecki i punkt wymiany ubrań, organizowane są także różne szkolenia i warsztaty.

W kwietniu 2021 roku mieszkańców zelektryzowała wiadomość o planowanym wyburzeniu kompleksu zabytkowego Stadionu Olimpijskiego. W to miejsce ma powstać prywatny akademik. Zawiązała się grupa inicjatywna, która ma na celu zablokowanie inwestycji.

Zacisze, Zalesie, Szczytniki w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 4 692
Liczba mieszkańców w 2021: 4 088
Powierzchnia: 3 669 587,77 m2