Psie Pole-Zawidawie

Kandydaci do Rady Osiedla Psie Pole-Zawidawie

Okręg wyborczy 1

Aleksander Bardadyn

Okręg 1, miejsce Nr 1

Cześć, nazywam się Aleksander Bardadyn. Mam 27 lat, jestem inżynierem, studiowałem na Politechnice Wrocławskiej.

Zawodowo zajmuję się logistyką dostaw. W wolnych chwilach pasjonuję się siatkówką, często organizuję mecze na boisku SP nr 44.

Dobrze wiem, jakiej infrastruktury brakuje na naszym osiedlu, by integrować mieszkańców wokół tej pięknej dyscypliny.

W przyszłości chciałbym stworzyć możliwość grania w siatkówkę plażową i trenowania tego sportu w zimie.

Jednocześnie, jako osoba wysoce mobilna, chciałbym rozwiązać problem ogromnych korków dotykających nasze osiedle.

Działajmy razem, aby żyło się nam lepiej!

Paweł Kurzynski

Okręg 1, miejsce Nr 6

Jestem politologiem, a także radnym dobiegającej końca kadencji Rady Osiedla Psie Pole-Zawidawie. Kadencji niewątpliwych sukcesów.

Dla Kłokoczyc w tym okresie udało się załatwić wiele ważnych spraw, takich jak: oświetlenie, plac zabaw, terminowe dostarczanie kontenerów itp.

Największym sukcesem jest jednak zaplanowana budowa kanalizacji, która rozpocznie się w 2022 roku.

Głównym zadaniem przyszłej Rady będzie dopilnowanie, aby ta inwestycja przebiegała możliwie bezkonfliktowo, przy minimalnych utrudnieniach dla mieszkańców i co najważniejsze – terminowo! Ta sprawa będzie dla mnie priorytetem.

Przemysław Mazur

Okręg 1, miejsce Nr 8

Mam 42 lata i mieszkam na osiedlu Kłokoczyce od urodzenia.

Znam praktycznie wszystkich mieszkańców tej części osiedla Psie Pole-Zawidawie, znam także ich największe problemy związane z osiedlem. To są także moje problemy.

Moim celem jest podłączenie kanalizacji i gazu miejskiego do każdego domu i mieszkania.

Będę dążył do tego, żeby poprawić jakość nawierzchni naszych dróg.

Wykorzystując dostępne Radzie Osiedla środki, będę starał się o montaż brakującego oświetlenia na ulicach, chciałbym również, aby powstała tutaj zewnętrzna siłownia dla młodzieży. Proszę o Państwa głos 17 października.

Okręg wyborczy nr 2

Tomasz Ciuchta

Okręg 2, miejsce Nr 1

Jestem mieszkańcem Psiego Pola od ponad 10 lat.

Zdecydowałem się kandydować na radnego, ponieważ zależy mi na rozwoju lokalnej infrastruktury osiedlowej, aby była ona bardziej bezpieczna i efektywna.

Szczególną uwagę zamierzam zwrócić na poprawę jakości już istniejących dróg oraz na tworzenie nowych połączeń komunikacyjnych.

Zależy mi na zrealizowaniu takich inwestycji, jak obwodnica Psiego Pola, ścieżki rowerowe i nowy most na rzece Widawie.

Będę zabiegać o to, aby na naszym osiedlu została rozbudowana sieć placówek szkolno-przedszkolnych, chciałbym także przyczynić się do utworzenia nowych parków oraz zachowania tych terenów zielonych, które obecnie już mamy.

Decydujmy wspólnie o naszym osiedlu i 17 października idźmy na wybory.

Agnieszka Kasińska

Okręg 2, miejsce Nr 4

Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego, studiowałam na specjalności gospodarka i administracja publiczna.

Od ponad 10 lat pracuję w obszarze zarządzania nieruchomościami i mam w tej dziedzinie szerokie doświadczenie.

Z Psim Polem związana jestem od wielu lat, tutaj mieszkam razem z mężem i dwójką dzieci. Od początku naszej przygody to miejsce stało się dla nas wyjątkowe.

W pracy na rzecz Osiedla chciałabym skupić się przede wszystkim na bezpieczeństwie na drogach, poprawnym skomunikowaniu Psiego Pola z ulicą Krzywoustego, a także na szeroko rozumianym rozwoju terenów zielonych i związanej z nimi infrastruktury dla dzieci, młodzieży i seniorów.

Magdalena Kowalczyk-Perdek

Okręg 2, miejsce Nr 5

Od blisko 20 lat jestem położną i pomagam kobietom w przygotowaniu do rodzicielstwa i macierzyństwa. Kocham swoją pracę i wykonuję ją najlepiej, jak umiem.

W 2016 roku zdobyłam II miejsce w ogólnopolskim konkursie „Położna na medal” i I miejsce w edycji wojewódzkiej. Dbam o edukację ciężarnych i prowadzę nieodpłatne spotkania dla kobiet w ciąży.

Od urodzenia jestem związana z Wrocławiem i osiedlem Psie Pole-Zawidawie. Tu się urodziłam, to mieszkam, tutaj poznałam swojego męża, założyłam rodzinę i wychowuję dzieci.

Chciałabym zorganizować stałe miejsce spotkań dla kobiet w ciąży i matek z dziećmi, żeby być dla nich wsparciem. Dzięki mojemu doświadczeniu mogę pomóc im rozwiązywać ich niemałe, codzienne problemy.

Na moim osiedlu chciałaby zadbać o komfort pieszych na chodnikach i ulicach, głównie o bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły czy przedszkola.

Najmłodsi są mało widoczni na chodnikach, na których parkują samochody, a kierowcy często nie są w stanie ich zauważyć. Dlatego moim priorytetem jest uczynić wspólną przestrzeń bezpieczniejszą szczególnie dla naszych pociech.

Błażej Moch

Okręg 2, miejsce Nr 9

Mam 38 lat, ukończyłem studia historyczne ze specjalnością archiwistyka na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Obecnie jestem pracownikiem samorządowym, co pozwala mi orientować się w działaniu lokalnych urzędów „od kuchni”.

Mieszkam we Wrocławiu od 2007 roku i widzę, jak dużo zmieniło się w ciągu ostatnich lat. Dostrzegam też, że mieszkańcy chcą brać udział w tym procesie i współdecydować o najbliższej okolicy.

To właśnie dzięki Radom Osiedli możemy wspólnie mieć bezpośredni wpływ na to, jak kształtuje się nasze otoczenie.

Jestem ojcem i chciałbym zadbać o to, by nasze dzieci spędzały czas na osiedlu bezpiecznie i aktywnie.

Jako radny osiedla Psie Pole-Zawidawie w pierwszej kolejności będę zabiegał o tworzenie nowych, ogólnodostępnych obiektów sportowych, takich jak boiska typu „orlik”, korty tenisowe, parki do kalenistyki, ścianki wspinaczkowe (boulderownie). Jako ojciec i mieszkaniec Psiego Pola

Rafał Włodarski

Okręg, miejsce Nr 12

Jestem Radnym Osiedla Psie Pole-Zawidawie mijającej kadencji 2017-2021, w której pełniłem funkcję Skarbnika.

Po otrzymaniu od mieszkańców kredytu zaufania w poprzednich wyborach, postanowiłem aktywnie zaangażować się w życie naszego Osiedla.

Jako radny wspierałem wiele wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych organizowanych dla mieszkańców, między innymi osiedlowe festyny, wycieczki, a także różne imprezy okolicznościowe.

Jestem zaangażowany w wydawanie lokalnej gazetki osiedlowej “Za Widawą”, pomagałem także w powstaniu kalendarza osiedlowego na rok 2021.

W kolejnej kadencji chciałbym kontynuować moje dotychczasowe działania i projekty, a dodatkowo, jako młody ojciec pięcioletniego Tobiasza, planuję skupić się na integracji dzieci i młodzieży poprzez zajęcia kreatywne.

Okręg wyborczy nr 3

Marta Moch

Okręg 3, miejsce Nr 6

Od 10 lat mieszkań na zakrzowskim osiedlu Planty Zawidawie.

Tu jest teraz moja rodzina, mój dom oraz moja społeczność. W ciągu tego czasu Zakrzów bardzo się zmienił, rozwinął i rozrósł, w przeważającej mierze z korzyścią dla mieszkańców.

Chciałabym kontynuować kierunek tego rozwoju. Zależy mi na rozbudowie obiektów sportowo-rekreacyjnych oraz terenów zielonych, z których wszyscy moglibyśmy korzystać.

Będę starać się o to, aby komunikacja miejska działała i rozwijała się zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców.

Chciałabym, aby na Zakrzowie powstawały nowe inwestycje i lokalne usługi poprawiające komfort codziennego życia na osiedlu.

Dawid Górski

Miejsce Nr 2

Rodowity wrocławianin, miłośnik planszówek i modelarstwa, pasjonat wrocławskich krasnali.

Z wykształcenia jestem kadrowcem, studiowałem zarządzanie zasobami ludzkimi, a obecnie jestem pracownikiem administracyjnym MPK.

Na Psim Polu-Zawidawiu mieszkam od 11 lat. Wcześniej byłem związany z osiedlem Szczepin i tam się wychowałem.

Lubię duże osiedla, ale rozumiem, jak trudno jest nawiązać relacje z sąsiadem, jeśli znamy się jedynie z uprzejmego “dzień dobry” powiedzianego w windzie. Chciałbym to zmienić i silniej zintegrować naszą społeczność. Moim celem jest, żeby udogodnienia z centrum Wrocławia pojawiły się także u nas.

Poprzez działanie w Radzie Osiedla chciałbym poszerzyć ofertę kulturalną dla mieszkańców.

W pierwszej kolejności planuję założenie klubu i wypożyczalni planszówek.

17 października gorąco zapraszam Państwa na głosowanie.

Na Osiedlu są 4 Okręgi Wyborcze.

Okręg wyborczy nr 1 – głosujesz na 6 kandydatów

Białych Goździków, Bierutowska, B. Krzywoustego 250-334, Czernicka, Czerwonej Róży, Czerwonych Maków, Dobroszycka, Farna, Gorlicka, al. Jana III Sobieskiego, Kiełczowska 10-30C, Kłokoczycka, mjr. J. Piwnika-Ponurego, Miłostowska, Mulicka, Polnych Niezapominajek, Sycowska, Tylna, Wójtowska, Zakrzowska, Zielna, Złotej Lilii

Punkt głosowania: Szkoła Podstawowa nr 98 ul. Sycowska 22a

Okręg wyborczy nr 2 – głosujesz na 8 kandydatów

Bławatna, Dłutowa, Grodzieńska, Inflancka, I. Franki, J. Palacha, Kiełczowska 31-177, Kordiana, Kowieńska, Kurlandzka, Lidzka, Litewska, Malborska, Mazepy, Miejska, Mroźna, Nadbrzeżna, Nowogródzka, Poleska, Rzeczna, Sienna, T. Szewczenki, Trocka, Witebska, Żmudzka

Punkt głosowania: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 ul. Inflancka 13

Okręg wyborczy nr 3 – głosujesz na 5 kandydatów

Archeologów, Belgradzka, Bratysławska, Brzuchowicka, Charkowska, Chmielna, D. Siedzikówny, Dubrownicka, Etnografów, Gen. L. Okulickiego, Gen. S. Kopańskiego, Gen. T. Bora-Komorowskiego, Gostyńska, H. Motykówny, Irkucka, Jagiellońska, K. Wallenroda, Kotwiczna, Księżycowa, Kurska, Liońska, Lublańska, Łozińska, Łuczników, Marynarska, Masztowa, Niepodległości, Odeska, Odolanowska, Odrodzenia Polski, Okrętowa, Omska, Orna, Paryska, Pedagogiczna, Przedwiośnie N 1-5A, 2B, Ryska, Sarajewska, Sewastopolska, Skarbu Zakrzowskiego, Skopijska, Spacerowa, Stoczniowa, Tallińska, Wilczkowska, Wołgogradzka, Zagrzebska, Zatorska

Punkt głosowania: Fundacja „Przyjazny Dom” im. Stanisława Jabłonki ul. gen. Leopolda Okulickiego 2

Okręg wyborczy nr 4 – głosujesz na 2 kandydatów

Chocimska, Hetmańska, Kasztelańska, Królewska, Królowej Marysieńki, Oleska, Staropolska, Wiedeńska, Wilanowska

Punkt głosowania: Szkoła Podstawowa nr 44 ul. Wilanowska 31

Psie Pole – Zawidawie, to osiedle składające się z terenów należących do Psiego Pola, Kłokoczyc, Zakrzowa i Zgorzeliska.

Do roku 1928, kiedy Wrocław wchłonął znaczne podmiejskie obszary, centralna część obecnego osiedla stanowiła samodzielne miasteczko Psie Pole. Osiedle w swej środkowej części, wokół dawnego rynku miasteczka i w pobliżu kościoła św. Jakuba i Krzysztofa, zabudowane jest kamienicami z przełomu XIX i XX wieku. Poza tym znajdują się tu także wielorodzinne budynki wielkopłytowe wybudowane w czasach PRL, m.in. na potrzeby pracowników pobliskich fabryk Polar i kombinatu Delta-Hydral (dziś kombinat PZL-Hydral) oraz zabudowa podmiejska. W skład osiedla Psie Pole wchodzi również grupa domów zbudowanych w latach 1940–42, a położonych w rejonie ulicy Piwnika-Ponurego oraz objęty ochroną konserwatorską kompleks budynków Rhein-Metall-Borsig obecny kombinat PZL-Hydral.

Czy wiesz, że:
Wokół nazwy Psie Pole powstała legenda oparta na relacji Wincentego Kadłubka, opisującego w swojej kronice bitwę na Psim Polu, która według niego miała się w tej okolicy odbyć w roku 1109 pomiędzy wojskami króla niemieckiego Henryka V a oddziałami Bolesława Krzywoustego. Tymczasem współczesne badania historyków wskazują, że nazwa wywodzi się z faktu, że tutejsze ziemie nie miały wielkiej wartości, były liche, czyli psie. Istnieje także pogląd, cytowany przez prof. Stanisława Trawkowskiego, że nazwa Psie Pole odnosi się do terenu przeznaczonego dla książęcej psiarni.

Przez osiedle do lat siedemdziesiątych wiodła – przez ul. Krzywoustego – główna trasa wylotowa z Wrocławia do Oleśnicy i dalej do Łodzi i Warszawy. Obecnie ruch tranzytowy przeniesiono na położoną na północ od osiedla trasę biegnącą nową Aleją Jana III Sobieskiego.  Do końca 2013 roku trwał remont ul. Bolesława Krzywoustego wraz z rynkiem Psiego Pola. W centrum rynku powstała fontanna, ławeczki; nawierzchnia ulicy została wykonana ze stylowego bruku i przyozdobiona elementami małej architektury. Ruch drogowy na tym obszarze został ograniczony do pojazdów mieszkańców oraz komunikacji miejskiej.

Zakrzów, czyli część tego osiedla swoją nazwę zawdzięcza topografii, a oznaczało ono niegdyś miejsce za krzakami.Na północnym krańcu osiedla znajduje się Las Zakrzowski. Wykopaliska dokonane w 2008 na terenie Zakrzowa i w jego najbliższym sąsiedztwie wskazują na osadnictwo w tym miejscu już w IV wieku p.n.e. Wcześniejsze znaleziska, z 1 kwietnia 1886 roku, kiedy na terenie lokalnej piaskowni robotnicy przypadkowo natrafili na trzy grobowce nazwane książęcymi, potwierdzały że tereny te zamieszkiwane były też na początku IV w. n.e. Znalezisko to określa się dziś mianem „skarbu zakrzowskiego”.

Wieś nie odniosła znaczących zniszczeń wskutek działań II Wojny Światowej. Właśnie dlatego w 1945 roku w Zakrzowie została ulokowana siedziba wójta i Urząd Gminy Zakrzów. Stan ten utrzymywał się do 1951 roku, czyli do chwil przyłączenia Zakrzowa do Wrocławia.

W 1952 powołano do istnienia Zakłady Metalowe Zakrzów, późniejsze ZZSD Polar, które były największym producentem sprzętu AGD w kraju.

Wraz z Zakrzowem w 1951 roku do Wrocławia przyłączono Zgorzelisko, na którego terenie znajdują się zabudowania wiejskie z przełomu XIX i XX wieku, pewna liczba domów podmiejskich z lat 20. i lat 30. XX wieku oraz miejskie budynki z lat 70., a także pewna liczba gospodarstw ogrodniczych.

Kłokoczyce, które wchodzą w skład administracyjnego osiedla Psie Pole – Zawidawie zostały wcielone do miasta w 1973 roku. Mają charakter izolowanej osady wiejskiej, której teren jest gęsto poprzecinany siecią małych i większych kanałów (w tym Kanału Kłokoczyckiego) i rowów melioracyjnych łączących się z rzekami Dobrą i Widawą.

Psie Pole – Zawidawie w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 29637
Liczba mieszkańców w 2021: 29464
Powierzchnia: 16453957,97 m2