O osiedlu

Muchobór Wielki należy do niewielkich, ale dynamicznie rozwijających się osiedli. Do Wrocławia wcielony został dopiero po II Wojnie Światowej.

Nazwa tego położonego na południowym zachodzie Wrocławia osiedla pochodzi od połączenia dwóch polskich słów: „muchy” oraz „boru” – oznacza zatem „las pełen much”. Nazwa ta po raz pierwszy została użyta w 1315 roku.

Czy wiesz, że
W 1474 r. na wzgórzu pomiędzy obecnymi terenami lotniska, a Muchoborem Wielkim odbyły się negocjacje, w których brali udział trzej królowie: Polski – Kazimierz IV Jagiellończyk, Czech – Władysław Jagiellończyk oraz Węgier – Maciej Korwin. W wyniku ugody Władysław zachował Czechy, a Korwin zyskał Śląsk i tytuł króla Czech.

Od połowy XIX wieku, gdy osada Muchobór Wielki otrzymała połączenie kolejowe, coraz więcej osób zaczęło zamieszkiwać te tereny, by w 1912 roku było ponad 2 tysiące mieszkańców.

Dziś na Muchoborze Wielkim to prężnie rozwijające się osiedle zamieszkuje prawie 13 tys. wrocławian. Zabudowa, przeważnie jednorodzinna, pochodzi głównie z przełomu XIX i XX. Dojedziemy tu zarówno koleją, jak i autobusami.

Muchobór Wielki w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 12213
Liczba mieszkańców w 2021: 12955
Powierzchnia: 6 879 545,00 m2