Klecina

Kandydaci do Rady Osiedla Klecina

Joanna Jakubicka

Okręg wyborczy Nr 1, miejsce Nr 5

Jestem inżynierem architektury krajobrazu, a także magistrem gospodarki przestrzennej. Jako mama dwójki dzieci wiem, jak ważne dla komfortu życia są bezpieczeństwo na ulicach, wspólne przestrzenie zielone, a także czyste od smogu powietrze. Dlatego te aspekty są i będą dla mnie priorytetem.

Zdaję sobie sprawę, że powierzenie mi roli Radnej wiąże się z olbrzymią odpowiedzialnością – chcę jednak mieć realny wpływ na kształtowanie naszego osiedla, aby nam wszystkim żyło się tu i mieszkało jeszcze lepiej.

Ireneusz Kuś

Okręg wyborczy Nr 1, miejsce Nr 9

Mam 55 lat. Z wykształcenia jestem muzykiem i prowadzę działalność gospodarczą w tym zakresie. Pracuję jako organista kościelny w parafii pw. NMP Królowej Polski na Klecinie.

Jestem dyrektorem Metropolitalnego Studium Organistowskiego we Wrocławiu i prezesem fundacji zajmującej się krzewieniem kultury w dziedzinie muzyki.

Chciałbym podjąć działania w zakresie stworzenia centrum kultury na Klecinie.

Zależy mi również na podniesieniu bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego, zarówno pieszych i zmotoryzowanych.

Trzecia dziedzina to zagospodarowanie przestrzeni na park z alejkami dla rowerzystów, placem zabaw dla dzieci, oraz ścieżkami treningowymi dla miłośników fitness za osiedlem domków w zabudowie szeregowej między ulicą Czekoladową i Zabrodzką.

Marcin Tekliński

Okręg wyborczy Nr 1, miejsce Nr 17

Jestem rodowitym wrocławianinem. Od ponad 5-ciu lat zamieszkuje Klecinę, gdzie odnalazłem spokój i kontakt z naturą.

Po studiach swoją karierę zawodową złączyłem z jednym z największych wrocławskich pracodawców. W pracy zajmuje się wdrażaniem projektów e-commerce, gdzie często muszę wykazywać się dużą kreatywnością. I właśnie tą kreatywność chcę wykorzystać w pracy na rzecz naszego osiedla.

Tematy, które szczególnie są mi bliskie to ekologia, kwestia bezpieczeństwa oraz osiedle, które jest przyjazne pieszym.

Na tym Osiedlu jest 1 Okręg Wyborczy.

Okręg wyborczy nr 1 – głosujesz na 15 kandydatów

Balladyny, Buraczana, Chyżan, Cukrowa, Czekoladowa, Dalemińców, Dożynkowa, Goleszan, Goplan, J. Supińskiego, Jutrzenki P 2-70A, N 5-47, Kabaczkowa, al. Karkonoska  83, 83A, Karmelkowa N 51-59, P 70-94, N 81-89, Kobierzycka, Kostrzyńska, Kościelna, Łanowa, Łuczan, Łysogórska, Marcepanowa, Marchewkowa, Międzygórska, Migdałowa, Ogórkowa, Piernikowa,  Połabian,  Przemysłowa,  Redarów,  Sezamkowa,  Siedliczan,  Słoneczna,  Słowińców,  Szparagowa,  Waflowa, Wałbrzyska, Wieletów, Wolinian, Zabrodzka

Punkt głosowania: Szkoła Podstawowa nr 42 ul. Wałbrzyska 50

Klecina to osiedle na południu Wrocławia, której historię ukształtował ogromny zakład spożywczy. Dziś osiedle to jest chętnie wybierane jako miejsce do życia.

Pierwsze wzmianki o Klecinie pochodzą z 1357 roku – jest to informacja o tym, że ówczesna wieś Clettindorf została sprzedana członkowi kapituły kapituły katedralnej na Ostrowie Tumskim. Najważniejszym wydarzeniem w historii osiedla było uruchomieniu tu cukrowni w 1839. W 1884 poprowadzono linię kolejową z Wrocławia przez Kobierzyce do Sobótki i Świdnicy, a na skraju Kleciny umiejscowiono stację na tej linii (Wrocław Klecina). Wkrótce doprowadzono także bocznice do cukrowni. Wieś przyjmowała coraz bardziej cechy podmiejskiego osiedla fabrycznego. Cukier z klecińskiego zakładu eksportowano do Skandynawii, Wielkiej Brytanii oraz Szwajcarii. Dynamicznie rozwijała się infrastruktura: za pieniądze cukrowni wybudowano na mieszkania dla pracowników, nowoczesną kanalizację, pensjonat dla byłych pracowników cukrowni oraz ośrodek zdrowia.

Podczas obrony Festung Breslau na terenie Kleciny działały obozy pracy przymusowej. Jeden z nich znajdował się na terenie cukrowni, a drugi w okolicy wojennego pomocniczego pasa startowego na południu od obecnej ulicy Karmelkowej, gdzie między innymi produkowano sprzęt wojenny dla Luftwaffe. 15 lutego 1945 roku Klecina została okupowana przez armię radziecką. Hangar i trawienny pas startowy były używane przez wojska radzieckie do napraw części samolotowych. Cały obiekt został rozebrany w 1996 roku.

Czy wiesz, że:
W Klecinie znajdował się duży głaz narzutowy. Według legendy diabeł z góry Ślęży był zdenerwowany widokiem wieży kościoła św. Elżbiety i dlatego postanowił go zniszczyć, rzucając w jego kierunku głazem. Ten został jednak zatrzymany przez siłę boską. Na kamieniu zachować się miały jedynie ślady pazurów. W 1740 roku kamień został rozbity na kawałki, które rozwieziono po okolicy. W 2013 roku mieszkańcy osiedla rozpoczęli zbiórkę środków na ustawienie pomnika upamiętniającego jubileusz 700-lecia istnienia Kleciny, a przy okazji przypominającego tę legendę. Na jednej ze stron głazu umieszczono śladów pazurów

Klecina bardzo dynamicznie się rozwija – osiedle było mało popularne w czasach PRL, ze względu na istniejącą tam cukrownię i specyficzny zapach, a także stacjonujące tam aż do 1991 roku wojska Armii Czerwonej. Obecnie ta część miasta doświadczyła dynamicznego wzrostu ilości mieszkańców. Buduje się tam głównie domki jednorodzinne i zabudowę szeregową.

Na Klecinie bardzo prężnie działała rada osiedla, organizując z mieszkańcami szereg inicjatyw dla dobra społeczności i okolicy: były to festyny osiedlowe, wigilie, sprzątanie osiedla, kino plenerowe, warsztaty o różnej tematyce a także szereg działań pomocowych.

Klecina w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 6 365
Liczba mieszkańców w 2021: 7 338
Powierzchnia: 3 765 007,13 m2