O osiedlu

Osiedle w południowej części miasta, zajmujące południową część terenów przyłączonej do Wrocławia w roku 1904 wsi Herdain.

Pierwsze wzmianki o ludności zamieszkującej teren osiedla, pochodzą z 1273 roku. Z zapisków wiadomo, że w połowie XIX wieku znajdowało się tu 28 domów, gorzelnia, karczma i cmentarz. W pierwszej połowie XX wieku na terenach Herdain znajdowało się gospodarstwo rolnicze, kilka zabudowań przemysłowych i robotnicze osiedle, m.in. dla robotników wybudowanej w sąsiedniej dzielnicy, na Tarnogaju, gazowni.

Obecna zabudowa osiedla powstawała w latach 1974 do 1994, zabudowano największą część terenu blokami z „wielkiej płyty”. Chcąc uniknąć monotonii blokowiska zastosowano nietypowe rozwiązania „łamania” bloków, wewnątrz których istnieją obszerne tereny zielone. Osiedle było zaplanowane dla 26 tysięcy mieszkańców.

Czy wiesz, że:
Na Gaju znajduje się drugie co do wysokości wzniesienie we Wrocławiu – Wzgórze Gajowe, zwane przez mieszkańców „Wysypem”. Obiekt powstał w latach 60. XX wieku. Był tam wywożony, między innymi, gruz ze zniszczonych w czasie II wojny światowej wrocławskich budynków. Wśród pomysłów na zagospodarowanie terenu pojawiła się, między innymi, budowa stoku narciarskiego.

Obecnie osiedle jest ciągle rozbudowywane, głównie o niskie bloki wielorodzinne. Na terenie osiedla dużo się dzieje – głównie za sprawą rady osiedla. Jest osiedlowa biblioteka, Klub Seniora, pojawia się wiele inicjatyw służących integracji mieszkańców. Najważniejszą inwestycją jest budowa Promenady Krzyckiej – ciągu pieszo – rowerowego, łączącego południowe parki Wrocławia.

Gaj w liczbach:

Liczba mieszkańców w 2017: 20 208
Liczba mieszkańców w 2021: 19 792
Powierzchnia: 2 588 011,81 m2